HAKAN TEYMUR
9 Ağustos 2023

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Göğüsler Tekrar Sarkar mı?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası göğüsler tekrar sarkar mı ?

Bakıldığı zaman meme dikleştirme ameliyatı sonrasında göğüsler başlangıçta sert ve kalkık olur. Zamanla yumuşar ve hafifçe sarkarak doğal kalkık bir görünüme kavuşur. Ameliyat sonrasında kilo alınırsa büyüyen memeler daha sonra kilo verildiği zaman sarkabilir.

Meme estetiği, kadınların ve bazen erkeklerin meme şekli ve büyüklüğünden memnuniyetlerini artırmak için başvurdukları popüler bir plastik cerrahi işlemidir.

Yine aynı şekilde hamilelik durumlarında memeler büyür ve süt verme sonrasında memeler sarkabilir. Bu sebeple ameliyattan sonra kilo kontrolünün yapılması gerekir. Hamilelik planlanıyorsa meme dikleştirme ameliyatları ertelenmelidir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında göğüslerde tekrar sarkma oluşmasına etki eden bazı faktörler bulunur. Göğüslerde sarkma genellikle üç boyutlu bir olaydır ve doku bir bütün halinde sarkar.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Göğüsler Neden Sarkar?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası göğüsler neden sarkar konusunda hamilelik süreci yaşaması da hamilelik ve emzirme döneminde yaşanan değişimlere bağlı olarak sarkmaya neden olabilir. Bu sebeple hamilelik planlayan kadınların meme dikleştirme ameliyatını hamilelik sonrasında ertelenmesi önerilir böylece sarkma durumunda da kişiler hem dikleştirme hem de büyütme için işlem yapılabilir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra yaş almaya ve yer çekiminin etkisine bağlı olarak göğüste sarkma görülmesi mümkündür fakat bu doğal etkenler ameliyattaki önceki görünümün yeniden ortaya çıkacağı kadar ciddi değişimlere neden olmazlar. Meme dikleştirme ameliyatı olacak kişiler tüm germe ameliyatlarından sonra zaman içerisinde tekrar gevşeme ile karşılaşabileceklerini kabul etmeliler.