HAKAN TEYMUR
24 Ocak 2023

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Kadınlarda estetik bir görünüm için en önemli bölümlerden biri olan memeler, yanlış sutyen kullanımı, emzirme, gebelik, kilo alıp verme, büyük olma gibi nedenlerden dolayı veya yaşlanmanın bir etkisi olarak sarkabilmekte ve bu durum kadınlar için oldukça rahatsız edici olmaktadır. Yumuşayan, sarkan ve şeklini kaybeden memeler için çözüm meme dikleştirme ameliyatıdır. Bu ameliyat hakkında da özellikle Meme dikleştirme ameliyatı nedir, kimlere yapılır? Sorularının cevapları kişiler tarafından merak edilmektedir.

Memede sarkma, yumuşama veya şekil kaybetme sebebiyle normal şartlarda katlantı hattının üzerinde olması gereken meme başı sarkma sebebiyle katlantı seviyesinde veya katlantı altında olmaktadır. Bu da estetik açıdan kadınları oldukça rahatsız ederken, şekil bakımından hem dik hem sıkı bir memeye sahip olmak isteyen kişiler için meme dikleştirme ameliyatı günümüzde oldukça tercih edilmektedir.

Göğüs toparlayıcı bir operasyon olarak meme dikleştirme ameliyatı, fiziksel veya çevresel faktörlere bağlı olarak eski dolgunluğunu kaybeden ve meme başı aşağıya sarkan memelerin eski görünümlerine veya istenilen görünüme kazandırılabilmesi adına uygulanan bir estetik operasyon olarak, sarkmış memelerin dik bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır.

Bu operasyon sayesinde kişilerin meme başları olması gereken pozisyona getirilirken, bu operasyonlarda yalnızca meme başının dikleştirilmesi işlemi gerçekleşmemekte, bunun yanı sıra meme dokusunu şekillendirme ve fazla meme dokusunun vücuttan alınması da bu operasyonun temelini oluşturmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatı için özellikle iki farklı yöntem uygulanabilmekte ve en uygun yöntemin belirlenip uygulanmasında memelerin boyutu önemli olmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatları, memelerin fazla büyük olması durumunda tıpkı meme küçültme ameliyatlarında olduğu gibi memeden fazla dokunun uzaklaştırılması ve ardından memenin şekillendirilmesi yöntemi ile gerçekleştirilmektedir.

Küçük meme yapısına sahip kişilerde meme dikleştirme ameliyatında ise sarkık memeye silikon protez ile meme dikleştirme yöntemi uygulanmaktadır. Kişilerin meme boyutuna göre belirlenen yöntemin ardından gerçekleştirilen operasyonların sonucunda kişiler doğru bir doktor tercihi yaptığı ve operasyonun sorunsuz gerçekleştirilmesi halinde son derece dik ve estetik meme yapısına sahip olabilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Bir estetik operasyon olarak, medikal bir zorunluluk durumu olmadığı sürece meme dikleştirme ameliyatı yalnızca 18 yaşından büyükler için yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra gebelik planlayan veyahut emzirme dönemini henüz tamamlamamış kadınların bu operasyonu yaptırması önerilmemektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı kimlere yapılır? Sorusuna yanıt olarak; Yukarıdaki durumların dışında kalan ve gerek ruhsal gerek fiziksel olarak sağlıklı 18-70 yaş arası tüm kadınlar için uygun bir operasyon olan meme dikleştirme ameliyatı, memelerinin mevcut görünümünden veya boyutundan memnun olmayan kişiler için, estetik kaygılardan kurtulmak ve arzulanan meme yapısına kavuşmak adına uygulanmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme veya mastopeksi ameliyatı hakkında özellikle bu operasyonu yaptırarak görüntüsünden memnun olmadığı memelerinin şekil olarak sıkı ve dik bir görünüme sahip olmasını isteyen kişiler tarafından meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır? Sorusunun cevabı sıkça araştırılmaktadır.

Temel olarak iki farklı yöntem ile gerçekleştirilen meme dikleştirme ameliyatında, kişilerin küçük bir meme yapısına sahip olması durumunda meme ciltlerinin altında silikon koyulurken, büyük memeli olan kadınlar için bu operasyonlarda fazla meme dokusu çıkartılarak memeler dikleştirilmektedir.

İlk muayene ile hekim, meme dokusunu ve meme başı konumu kontrol etmekte, ardından sarkma derecesini tespit ederek bu incelemenin ardından en uygun yöntemi ve operasyon planını belirleyerek hastayı bilgilendirmektedir.

Daha sonra özellikle bu operasyon için en önemli husus olan kadınların memeleri için istedikleri görünüm hakkında ayrıntılı bir bilgi alış verişi yapılarak, kişinin istekleri doğrultusunda bir planlama yapılırken, kadınların operasyonun ardından nasıl bir meme yapısına sahip olacağı bir simülasyon ile kişilere gösterilerek onay alınmakta veya değişiklikler yapılmaktadır.

Bu muayeneden sonra meme dikleştirme ameliyatı için kişilerden mamografi veya ultrason gibi tetkikler istenmekte ve bu tetkiklerde herhangi bir sorun tespit edilmemesi halinde ameliyat için gün belirlenmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı, kişilere genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilmekte ve ilk olarak meme başları planlanmış bölgeye ayrılarak meme dokusu şekillendirilmektedir. Operasyondaki kişinin meme yapısına göre küçük olması durumunda silikon protez memeye yerleştirilerek hem şekil hem de diklik kazandırılırken, büyük memeler için fazla meme dokusu alınmakta, bu işlemlerin ardından da operasyon ile bölgede oluşan fazlalık deri alınarak kesi kapatılmakta ve ameliyat sonlandırılmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Meme dikleştirme ameliyatı kaç saat sürer? Sorusu için bu operasyonun süresini etkileyen ve belirleyen önemli hususlar bulunmaktadır. Genel olarak 2 saat gibi bir süre içerisinde bu operasyon tamamlanabilirken, bu süreç çeşitli hususlar sebebiyle daha da uzayabilmektedir. Ameliyat süresini belirleyen bu hususlar ise şöyledir;

 • Memenin Sarkma Derecesi
 • Duruş Pozisyonu
 • Memenin ve Areolanın Boyutu
 • Derideki Fazlalıkların Miktarı
 • Cilt Tipi

Mastopeksi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıp dilinde mastopeksi olarak adlandırılan meme dikleştirme ameliyatı, kişilerin arzuladığı meme yapısına kavuşmalarını sağlarken, özellikle ameliyat sonrası operasyonun başarısı ve olumsuz durumların oluşmaması adına doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulması gerekmektedir.

Ameliyattan hemen sonra başlayıp tam olarak iyileşme gerçekleşene kadar mastopeksi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Ameliyat sonrası kişiler, 4 saatin ardından sıvı gıda tüketebilmekte ve oda içerisinde yürüyebilmektedir.
 • Özellikle ameliyattan sonra kişiler 1 gün hastanede kalmakta ve ilk gece hafif ağrılar oluşsa da ağrı kesici ile bu ağrılar geçirilebilmekte, serum ve antibiyotik desteği de yapılabilmektedir.
 • Kişilerin ameliyat sonrası hastaneden taburcu edildikten sonra mutlaka bolca sıvı gıda ile beslenmesi gerekmektedir.
 • Özel sutyenin ilk günler asla çıkartılmaması ve antibiyotik veya ağrı kesici kullanılması gerekmektedir.
 • Özellikle ilk günler kolların ve vücudun sık kullanıldığı aktivitelerin asla gerçekleştirilmemesi gerekmektedir.
 • İlk 3-4 gün boyunca kişilerin duş almaması gerekirken, bu sürecin ardından banyo yapmak mümkündür.
 • Morluklar ilk bir haftanın sonunda, şişlikler ise iki, üç hafta içerisinde kendiliğinden kaybolmakta, kişiler günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilmektedirler.
 • Bu ameliyatın ardından memelerin son ve istenen hali alması 3 ay gibi bir süreyi gerektirmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Olanların Yorumları

Meme dikleştirme ameliyatı olanların yorumları oldukça olumlu olurken, özellikle tercih edilen uzman doktorun ve operasyonun başarısı, kişilerin arzuladığı meme yapısına kavuşabilmelerini sağlarken, doğru bir doktor tercihi yapan kişiler, yorumları ile bu operasyonu diğer kişilere de önermektedir.

Silikon ameliyatı olanların yorumları arasında olumsuz yorumlar ve deneyimler de yer alabilmekte, özellikle başarısız bir operasyon ile kişiler oldukça kötü sonuçlarla karşılaşabilmektedir. Bu hususta da özellikle doktor tercihi yanlışları göze çarparken, gerek doktorun yeterince deneyimli ve uzman olmaması gerek isteklerin gerçekleştirilememesi ve operasyonun başarısızca gerçekleştirilmesi durumlarında kişiler oldukça sorunlu bir operasyonla karşılaşabilmektedir.

Mastopeksi Fiyatları

Mastopeksi fiyatları için kişilerin net bir fiyat alabilmesi adına öncesinde bir muayene yaptırması ve gerekli incelemelerin yapılarak memenin durumuna göre uygulanacak olan yöntem ve gerçekleştirilecek operasyonun planlanması gerekmektedir.

Memenin sarkma derecesi, meme ve areola boyutu, kişilerin isteği, duruş pozisyonu ve cilt tipi gibi hususların incelenmesi ve değerlendirilmesinin ardından kişiler bu operasyon için fiyatları öğrenebilmektedir.