KAŞ KALDIRMA

KAŞ KALDIRMA - ALIN GERME - ŞAKAK GERME

Kaş kaldırma ameliyatı ile kaşın alındaki pozisyonu yeniden belirlenir. Kaşlarımız, alın ve şakak (alın bölgesinin yan tarafı) bölgesi derisi üzerinde bulunduğundan bu işlemler aslında tek bir işlem olarak da gerçekleştirilebilir. Sonuçta tüm dokular yukarıya ve yana doğru değişik miktarlarda taşınarak üst yüz bölgesinin görünümü daha estetik bir hale getirilmeye çalışılacaktır.

YAPILMA NEDENLERİ

Yaşlanma ve yer çekiminin etkisiyle kaşlar ve kaşların altında yer alan dokularda sarkma olur. Ayrıca yaş ilerlemesi ile birlikte kemiklerde erime ve bu alandaki yumuşak dokularındaki azalmaya bağlı olarak üst göz kapağı üzerine doğru bir yığılma olabilir. Kaşların sarkması sonucunda yüzde daha yorgun ve üzgün bir ifade oluşur. Bazı hastalarda ise bu durum yaşlanmadan bağımsız olarak yapısal bir problemdir. Genetik özelliklere bağlı olarak özellikle kaşların dış kenarlarının iç kenarlarından daha aşağıda olması istenmeyen bir görünüme neden olabilir. Bu nedenle genç yaşlarda da bu durumun düzeltilmesi amacıyla bu ameliyatlar yapılabilir.

OPERASYON YÖNTEMLERİ

Kaş kaldırma tekniği üç farklı yöntem ile uygulanır. Bunlar; iple asma, açık yöntem ve endoskopik uygulamalarıdır. Endoskopik teknik; kalıcılık ve iz kalmaması gibi nedenlerle günümüzde daha çok tercih edilen, güncel kaş kaldırma tekniğidir.

ANESTEZİ YÖNTEMİ VE SÜRESİ

Hastane koşullarında genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon ortalama 1–2 saat sürmektedir.

İYİLEŞME SÜRECİ

Ameliyatın şekline göre hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. 1 haftam orluk ve şişlik görülebilir. Endoskopik kaş kaldırma yönteminde kanama ihtimali neredeyse yoktur. Doktorunuzun onayı ile taburcu olduktan 2 gün sonra banyo yapabilir, 3-5 gün sonra işinize dönebilirsiniz.