MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

İleri derecede büyük ve sarkık olan memelerin küçültülerek forma sokulması işlemidir. Aşırı kilo alma, genetik ve hormonal sebepler, ilerleyen yaş, bazı ilaçlar ve tümörler gibi sebeplerle memelerde aşırı büyüme ve sarkıklık oluşabilir. Göğüs küçültme ameliyatında; fazla meme dokusu, yağ dokusu ve deri çıkarılarak daha küçük, hafif ve estetik bir göğüs elde etmek mümkündür.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI NEDEN YAPILIR?

 • Estetik olarak hoş olmayan görünüm (büyüklük, sarkma, meme ucu bölgesinin genişlemesi, meme ucunun meme altı kıvrımından daha aşağıda bir seviyede bulunması)
 • İç çamaşır ve giysi kullanımında zorluklar
 • Boyun, omuz ve sırt ağrısı şikayetleri
 • Aşırı terleme; meme altında pişiklerin oluşumu
 • İskelet sistemi bozuklukları

MEME KÜÇÜLTME İÇİN

AMELİYAT YÖNTEMLERİ

Meme küçültme ameliyatları için tanımlanan birçok yöntem vardır. Her yöntemin kendine göre avantajlı olduğu veya olmadığı durumlar vardır. Hastanın yaşı, muayene bulguları ve isteklerine göre uygun bir yöntem seçilir. Örneğin ileride emzirmek isteyen genç bir hastada süt kanallarının korunduğu yöntemler tercih edilir. Bu yöntemlerle ileride hastanın bebeğini emzirme olasılığı ameliyat olmamışlar insanlar ile aynıdır.Ameliyat için seçilen yöntemden bağımsız olarak temelde hedeflenen;
 • Fazla meme ve deri dokunun vücuttan uzaklaştırılması
 • Sarkmış meme başının olması gerektiği yüksekliğe taşınması
 • Meme dokusunun yeniden şekillendirilmesidir.
Tüm bu nedenlerle hemen hemen tüm yöntemlerde meme başı çevresinde bir iz ve çıkarılacak fazla derinin uzaklaştırılması için yatay ve dikey diğer izlerin kombinasyonları ameliyat sonucu olacaktır. Bunlardan hangilerinin size uygun olduğu yapılan muayene sonucunda size anlatılacaktır.
 

AMELİYAT ÖNCESİ DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Ameliyat öncesi meme muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Tehlike arz edecek durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde mamografi ve/ya meme ultrasonografisi ile göğüs değerlendirilip operasyon için karar verilmelidir.

AMELİYAT VE YAŞI

Meme küçültme ameliyatı, meme dokusunun gelişimini tamamladığı 17-18 yaşından itibaren yapılabilmekle beraber bazı özel durumlarda daha erken yaşlarda da yapılabilir.

ANESTEZİ YÖNTEMİ VE SÜRESİ

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ameliyat ortalama 3 saat sürer. İlk birkaç gün içinde oluşabilecek kan ve sıvıları dışarı almak üzere her iki göğüs yanlarına ince birer tüp (dren) yerleştirilir. Hasta ameliyatın ertesi günü taburcu edilir. Hastalar önerilen bir sütyen giyerek birkaç gün sonra günlük aktivitelerine ve iş sürecine dönebilir.

İYİLEŞME VE SÜRECİ

Meme küçültme ameliyatlarından sonra iyileşme evresindeki süreçte oluşan ağrı, ilaçla kolaylıkla kontrol altına alınarak birinci veya ikinci günde kaybolur. Hasta 2-3 gün aralıklarla kontrole gelir. Dikişler 10-12. günler arasında alınır. Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeni ile meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle geçicidir. Ameliyat sonrasında oluşacak iz ise yara iyileşmesi ile ilgili bir probleminiz yoksa 1 yılın sonunda silikleşir.
 

AMELİYAT SONRASI DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

 • Ameliyat yerinizden sızan çok az bir sıvı veya kabuklanma olağandır.
 • 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınmalısınız.
 • Birkaç hafta boyunca egzersizlerinizi sınırlandırmalısınız.
 • Doktorunuzun önereceği sütyeni düzenli olarak kullanmalısınız.
 • Yara bölgelerinizin yumuşaması ve dokularınızın güçlenmesi için 6 – 8 hafta kadar geçmesi gerekir. Bu süre boyunca göğüslerinize hafif bir temas dışında her türlü müdaheleden kaçınmanız gerekmektedir.
 • Emzirmek ile ilgili bir beklentiniz varsa bu açıdan süt kanallarını korunarak ameliyatınız yapılacağından fiziksel olarak buna engel bir durumunuz olmaz.
 • Meme dokunuz belli bir oranda yağ doku da içerdiğinden kilo alıp vermekle veya hormonal değişikliklerde meme büyüklüğünüzde yine kısmi değişimler olacaktır.
 • Ancak bu sınırlı bir büyümedir ve memeleriniz eski büyüklüğüne tekrar dönmez.
 • Meme küçültme ameliyatı sonucunda bir miktar meme dokunuz alınacağı için meme kanseri olma ihtimaliniz de azalacaktır. Ancak geride bırakılan meme dokusunda kanser gelişme ihtimali devam ettiğinden kanser açısından takiplerinize devam etmeniz gerekir.