KULAK ESTETİĞİ

Kulak estetiği en sık, kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır.
Plastik Cerrahide kulağın kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna kepçe kulak veya yelken kulak (protruding ear) adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olmasının onarım işlemidir.

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ

(OTOPLASTİ)

Halk arasında kepçe kulak çoğu zaman hatalı olarak büyük kulak ifadesi ile değerlendirilir.

Oysa gerçek neden, kıvrım olması gereken bazı kısımların düz olması ve bu nedenle kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olması yani önden bakıldığında kulağın daha fazla görünmesidir. Kepçe kulak durumunu düzeltmek için kulak estetiği yapılır.

KULAK ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Otoplasti genellikle kepçe kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılır. Bu operasyon genellikle 6 yaşından itibaren yapılmaktadır. Bu ameliyatta kulak arkasından girilerek gerektiğinde kıkırdak doku çıkarılması ile birlikte

ANESTEZİ YÖNTEMİ VE SÜRESİ

Kepçe kulak estetiği (otoplasti) genellikle lokal anestezi altında uygulanır. Lokal anestezi ile ameliyat olan hastalar aynı gün taburcu edilirler. Operasyon 1-2 saat sürer. Komplike olgular daha uzun sürebilir. Kulaktaki probleme göre ameliyat tekniği değişebilir. Genellikle kulak arka yüzünden yapılan kesi ile

İYİLEŞME VE SÜRESİ

Hastalar ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkıp eve gidilebilir. Hastanın kulakları ameliyatın sonunda şekillenme ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için sarılacaktır. Birkaç gün ağrı olabilir ancak bu ağrı kesiciler ile kolayca geçer. 1-3 gün sonra sargılar ve varsa drenler çıkarılarak daha hafif bir pansuman ile baş sarılacaktır.