Yapışık Parmak (Sindaktili)

El veya ayak parmakları arasındaki doğuştan gelen yapışıklığa sindaktili veya yapışık parmak denir; sindaktili insidansı 2000 canlı doğumda 1'dir. Sindaktili, çocuklarda polidaktiliden (çok parmaklı) sonra en sık görülen el anormalliğidir. Hastaların yarısında tek taraflı (sağ veya sol) görülür, Erkeklerde daha sık görülür, Kalıtım olasılığı da vardır. En fazla 3. ve 4. parmağın yapışması görülür. Sindaktili veya yapışık parmak tedavi edilirken amaç sadece yapışıklığı açmak değildir. ilkeleri de vardır. Bu ilkeler aşağıdaki gibidir:
  • İki parmak arasındaki alanı bir deri parçasıyla değil, o alanı normal deriden uzağa kaydırarak onarın.
  • Zigzag kesilerle oluşan cerrahi yara izlerinin gelişimi sırasında deformasyon ve geri çekmenin (kontraktür) önlenmesi.
  • Ameliyat sırasında açık parmak kısımlarının deri yaması (greft) ile kapatılması.
  • Tırnak yapılarının dikkatli korunması.
  • Varsa kemik deformitelerinin düzeltilmesi.
Sindaktili yapışık parmak ameliyatında bu kriterlerin tümü denenmelidir. Parmak kontrolünün başladığı 24 aydır ve 36 aya kadar ameliyat olması tercih edilir. Bunun dışında daha büyük çocuklarda da ameliyat yapılabilir. Ancak özellikle kompleks sindaktilide erken tedavi önerilir. Daha önce tedavi edilir, çünkü büyüme sırasında yükseklik farkı olan parmaklar şekillerini bozabilir. Yenidoğanlarda cerrahi özellikle anestezinin dezavantajları nedeniyle tercih edilmemektedir.
Open chat
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?