MEME BÜYÜTME OPERASYONU

Günümüzde göğüs büyütme işlemi en çok uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Meme hacminin artırılması için birkaç yöntem tanımlanmıştır. Bunlar arasında protez ile meme büyütme en sık kullanılan yöntemdir. Bunun dışında Yağ Enjeksiyonu (Kök hücre ve/ya PRP destekli olabilir) veya dolgu maddesi enjeksiyon yöntemleri vardır. Dolgu maddesi ile hacim artırmak her ne kadar gerekli onay belgeleri alınsa da hakkında literatürde yan etkiler görüldüğü ile ilgili yazılar olması ve olası bir yan etki gelişmesi durumunda bu maddelerin meme dokunuzdan uzaklaştırılmasının çok zor olması nedeniyle uygulanmasını önermiyorum. Yağ enjeksiyonu ile meme hacmi artırılması ile ilgili tartışmalar geçmişten beri devam etmektedir. Güncel bilgi olarak yağ enjeksiyonlarının kansere neden olmadığı, kanser görünümünü taklit etmediği ve güvenli olduğu yönündedir. Vücudunda küçük de olsa iz olmasını kabul etmeyen, çok fazla hacim ihtiyacı olmayan ve birkaç seans ameliyatı kabul eden vücudundaki yağ rezervi uygun hastalarda uygulanabilir bir yöntemdir. Protez ile meme büyütme değişik şekil ve içerikteki silikon implantların meme dokusu altına yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Protezin ömrü kişiden kişiye farklılıklar görünse de bir problem olmadıkça 15 -25 yıl arasındadır. Sonrasında değiştirilmesi istenmese bile çıkarılması önerilir. Protez kullanımı ile kanser gelişimi arasında anlamlandırılmış bir ilişki halen daha kurulamamıştır. Protez bir problem durumunda vücuttan kolaylıkla uzaklaştırılabildiği için güvenilir bir yöntemdir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI

NEDEN YAPILIR?

  Bu işlem tipik olarak küçük, gelişmemiş veya gebelik/ emzirme sonrası hacim kaybı olmuş memeleri büyütmek amacıyla yapılır.
 • Göğüslerin küçüklüğünün kişinin beden algısında ve özgüveninde sıkıntı yaratması
 • Kalça ve göğüs ölçüsü arasında orantısızlık olması
 • Doğum sonrası meme küçülmesi, sarkması veya gevşemesi
 • Kilo alıp vermeler sonrası meme küçülmesi ve hafif sarkma bozuklukları
 • İki meme arasında büyüklük farkı olması

AMELİYAT ÖNCESİ DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Ameliyat öncesi göğüs muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Tehlike arz edecek durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile kanser açısından meme değerlendirilip operasyon için karar verilmelidir.

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATI KAÇ YAŞINDAN İTİBAREN OLUNABİLİR?

Meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş sonrası önerilir. Ancak ergenlik çağında bir memenin fazlaca geliştiği diğer memenin gelişmediği POLAND SENDROMU ve memede ciddi şekil bozukluğu oluşturabilen gelişimsel bir hastalık olan TÜBERÖZ MEME DEFORMİTESİ GİBİ; asimetrik ve problemli memeler nedeniyle ciddi psikolojik sorun yaratabilen durumlarda ebeveyn onayı ile daha erken yaşlarda protez ile meme büyütme operasyonu yapmak mümkündür.

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATI İÇİN HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR?

Protezlerin meme altına yerleştirilmesinde 4 farklı giriş bölgesinden biri kullanılır. Bunlar Meme başının renkli kenarı, meme altı kıvrımı, koltuk altı veya göbek deliği bölgeridir. Göbek deliğinden sadece su ile şişirilen protezler kullanılır ve özel ekipman gerektirir. Bu nedenle günümüzde nadiren kullanılır. Diğer bölgelerden hangisinin seçileceği hastanın muayenesine ve doktorun tercihine göre kararlaştırılır. Protezin yerleştirilmesi için normalde vücudumuzda olmayan bir boş alan yaratılması gerekir. Meme dokusu altında göğüs kaslarımız yer almaktadır. Oluşturulan cep meme dokusunun altında kas ile meme dokusu arasında altında (subglandüler- kas üstü), hem meme hem kas dokusunun altında (subpektoral – kas altı) veya kısmen meme dokusu kısman de kas altında (Dual Plan) olabilir. Bu farklı yöntemler de yine hastanın muayenesine göre karar verilecek bir durumdur.
 

GÖĞÜS PROTEZİNİN ŞEKLİ

Meme büyütmede kullanılan implantlar yuvarlak ve damla (anatomik) şekilli olarak başlıca iki ana gruba ayrılır. Damla model protezlerde meme başı ve altında kalan kısım daha dolgundur. Meme dokusunun çok az olduğu ve bu nedenle örtücü dokunun yeterli olmadığı durumlarda daha çok tercih edilir. Bu protezler farklı en, boy ve yükseklik kombinasyonlarında üretilir. Gövde tipine göre tercih nedeni olabilir. Ancak avantajları yanında dezavantajı da vardır. Protezin oluşturulan boşlukta dönmesi durumunda yaptığı görünüm etkisinde değişiklik olacaktır.Yuvarlak protezler memenin üst tarafında daha fazla dolgunluk istenen durumlarda tercih edilebilir. Yeterli kendi dokunuz varsa kendini belli etmeden ve dönme riski olmadan istenilen etkiyi sağlar. Yapılan bir araştırmada Plastik Cerrahların kendileri kas altına yerleştirilen protez tipini yüksek oranda tahmin edememiştir. Bu nedenle kas altı protez yerleştirilmesi planlanmışsa anatomik protez veya yuvarlak protez kullanılması özel durumlar dışında bir fark yaratmaz. Protez tipine karar verirken doktorunuzun önerilerini dikkate alınız, doktorunuz dışında alacağınız bilgilerin kafanızı karıştırmasına izin vermeyiniz. Bir göğüsü büyütmek için kullanılacak protezin boyutunu belirlerken kişinin meme ve göğüs kafesinin yapısı, boyu, kilosu ve beden ölçüleri dikkate alınır. Bu fizyolojik sınırların zorlanmaması koşulu ile hasta ve doktor birlikte kullanılacak protezin yaklaşık olarak büyüklüğüne ve şekline karar verirler. Ameliyat esnasında protez için cep hazırlandıktan sonra firmalar tarafından sağlanan deneme protezleri yerleştirilerek nihai sonuç belirlenir. Bu protezler kalıcı proteziniz değil sadece ameliyat sırasında test için kullanılan protezlerdir. Bazen planlanan protezin bir beden büyüğü veya küçüğüne ait test protezleri de denenir ve hangisi en iyi sonucu veriyor ise ona uygun kalıcı protez kullanılır. Vücudunuza yerleştirilen kalıcı protezin deneme amaçlı kullanılması mümkün değildir. Paketinden açıldıktan sonra sadece sizin için kullanılabilir. Test protezlerinin kullanılmasındaki neden budur.

ANESTEZİ YÖNTEMİ VE SÜRESİ

Ameliyatlar hastane ortamında, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi, ameliyatın teknik ve kapsamına bağlı olarak 1,5-3 saat arasındadır. Operasyon bitiminde göğüslere pansuman uygulanır, sütyen kullanılır. Balensiz özel sütyen ödem ve ağrı kontrolünde faydalıdır. Kişi operasyondan bir kaç saat sonra ayağa kalkabilir, bir gün sonra da taburcu edilir. Geceyi hastanede geçirmek yatağın pozisyonu, ağrı kontrolü ve olası komplikasyonların yakından izlenmesi bakımından yarar sağlar.

İYİLEŞME SÜRECİ

Ameliyat sonrası, ağrı ilaçla kolaylıkla kontrol edilebilir ve birkaç günde kaybolur. Ameliyat izleri zamanla solacak, 6 ay – 1 sene sonra belli belirsiz hale gelecektir. Ameliyat sonrası ilk birkaç ay memeleriniz ödemden dolayı olduğundan biraz daha büyük ve gergindir. Zaman içerisinde gerçek boyutuna döner ve yumuşar.3-5 gün sonra duş alınabilir ve işe başlanabilir. Ameliyat sonrası doktorun belirlediği zamanlarda (1.hafta, 2. ay, 6. ay gibi) kontrole gidilmelidir. Kesi izinin sorunsuz iyileşmesine yardımcı olacak bantlar veya merhemler kullanılabilir. Kesi izi son halini ortalama bir yılda alacak ve ten rengine dönecektir.
 

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATI SONRASINDA

DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

 • Yürüyüşler yapılabilir fakat yoğun efor gerektiren, göğüs kaslarını zorlayıcı (tenis, yüzme gibi) sporlar 6-8 hafta ertelenmelidir.
 • Hastalar genellikle birkaç gün içinde işlerine dönebilmekle birlikte, 1 hafta araba kullanmaması, 3 hafta süreyle ağır şeyler kaldırmaması ve kollarını yukarıya hareket ettirmemesi önerilmektedir.
 • Yara iyileşmesinin yoğun olduğu ilk 15 gün içerisinde terlemekten kaçınılmalıdır.
 • Egzersiz esnasında mutlaka doktorunuzun önereceği sütyen kullanılmalıdır.
 • İlk yıl kesi izi yüksek koruma faktörlü güneş kremi ile veya bantla güneşten korunmalıdır aksi takdirde iz daha koyu bir renk alır.
 • Meme implantı hamileliğe engel değildir. Olumsuz bir durum arz etmeden emzirme işlemi yapılabilir.
 • Mamografi kontrolleri öncesinde çekim yapan teknisyene mutlaka bilgi verilmelidir. Çekim buna göre yapılmalıdır. Meme implantı, MR ve bilgisayarlı tomografiden etkilenmez kolaylıkla radyolog tarafından filmler yorumlanabilir.
 • Silikon meme implantlarının son kullanım tarihi yoktur. Ancak 15 -25 yıl sonra hem implantaki olası şekil bozuklukları hem de implant kapsülündeki incelme nedeniyle çıkarılması veya değiştirilmesi önerilir.
 • Altında tel destekli (balenli) olan sütyenler en az 3 ay kullanılmamalıdır.