GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ

Kişinin cinsel organındaki fiziksel ve estetik problemler, kişisel yaşam kalitenizi ve cinsel yaşam heyecanını bozabilir. Bu problem eşiğini genital bölge estetiği ile azaltmak amacı ile yapılan operasyondur.

GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ NEDEN YAPILIR?

Kadınların pek çoğu doğuştan veya yaptıkları doğumlardan sonra ya da yaşlanmanın getirdiği sebeplerle genital bölgeleri ile ilgili sorunlar yaşarlar. Bu sorunlar kadınların ve eşlerinin cinsel hayatlarını kötü etkileyebilir. Oysa tabu gibi görünen bu hassas konuda çok küçük cerrahi müdahalelerle büyük farklar yaratıla bilinir. Vajina dudaklarında oluşan şekil bozuklukları; simetrik olmama, sarkma gibi durumlar sebebi ile operasyon gerçekleştirilir.

GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ İÇİN OPERASYON

YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Genital bölge estetiği, kişinin fiziki ihtiyacına göre tek başına ya da bir arada uygulanabilir. Yağ enjeksiyonları: Aşırı kilo kaybı ardından, yer çekimi etkisi ve yaşın ilerlemesi ile genital bölge yağ dokusunu kaybeder, vajina dış dudakların içi boşalır ve sarkar. Kişi vücudun başka bir bölümünden alınan yağ dokusu işlemden geçirilerek saflaştırılır ve hem pubik bölgeye, hem de dış dudaklara verilir. Böylelikle genital bölgede dolgun ve genç bir görünüm elde edilir. Labioplasti : ( İç dudak küçültme ) Kadın dış genital bölgesinde şekil, büyüklük ve görünümde farklılık nedeniyle iç dudağın cerrahi müdahale küçültülmesi işlemidir. Normal hastada labial sarkıklık 1,5 cm iken labioplasti için başvuran hastalarda sarkıklık yaklaşık 4 cm dir. Küçültme işleminde istenilen estetik görünümün kazanılmalı ayrıca duyu uçları da korunmalıdır. Vajinoplasti:(Vajina daraltma ) Kadınlarda gebelik ve doğum sonrası genital bölgedeki vajina dış duvarının esnekliğinin artması sonucu gevşemesi durumuna müdahale edilmesidir. Basit bir cerrahi işlemle vajina daraltılarak bu sorun giderilebilir.

ANESTEZİ YÖNTEMİ VE SÜRESİ

Ameliyathane ortamında gerçeklemesi gereken hassas bir müdahaledir. Genel anestezi, lokal anestezi ya da sedasyon altında gerçekleştirilir. Genital bölge estetiği ameliyatları, yapılan yöntem ve işlemlere göre operasyon süresi 1-2 saat arasında sürer.

İYİLEŞME SÜRESİ

Genital bölge estetiği işlemlerinin çoğu ağrılı değildir. Sancı durumda basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir.

AMELİYAT SONRASI DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

  • İki gün sonra banyo yapmalarına izin verilir.
  • Labioplasti ve vajinoplasti sonrası cinsel organların özel solüsyonlarla yıkanması gerekir.
  • İlk birkaç gün oturup kalkarken dikkatli olunması gerekir.
  • 3 hafta cinsel ilişki yaşanmamalıdır.