ORTOGNATİK CERRAHİ

ORTOGNATİK CERRAHİ NEDİR

Hem işlevsel hem de estetik görünüm açısından sorunlara neden olan alt ve üst çenenin birbirine ve yüzdeki diğer oluşumlara (burun, gözler, yanaklar) göre uyumsuzluğu olduğu rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bu uyumsuzluk ve bozukluklar gelişimsel olabilir ya da hastalık ve kazalar sonucunda ortaya çıkabilir. Böyle kişiler; hem estetik, hem konuşma hem de beslenme problemleri ile karşı karşıyadırlar. Alt ve üst çene kemiklerinin uyumsuzluğuna bağlı olarak ortaya çıkan görünüm ve ısırma problemlerini tedavi eden cerrahi dalına ortodontik cerrahi denir. Plastik Cerraha yüz estetiği kaygılarıyla başvuran pek çok hastada bu tip problemler ve orantısızlık olsa da hastalar bunu fark edememiş olabilir. Örneğin burun büyüklüğü şikayeti olan bir hastanın aynı zamanda da çene boyutları ile ilgili problemleri olabilir. Burunu küçültmek estetik görünüme katkı sağlayacak olsa da tam bir düzelmeden söz edilemeyebilir. Unutmamak gerekir ki, estetik bir harmonidir! Gözümüz yüzü bir bütün olarak oranlarıyla algılar. Gerçek güzellik tek tek parçaların yapısından çok parçaların birbiriyle ilişkisine ve uyumuna bağlıdır. Ortognatik cerrahi ile yüz kemikleri arasındaki uyum düzeltilerek hem fonksiyonel hem de estetik düzelme sağlanır.

ORTOGNATİK CERRAHİ

HANGİ DURUMLARDA UYGULANABİLİR?

Gelişimsel veya sonradan başka nedenlerle oluşmuş bazı durumlarda ortognatik cerrahiden faydalanılabilir. Bunlara genel olarak bakacak olursak:
  • Yüz normalden uzun veya kısa olduğu durumlar
  • Diş etleri gülerken çok aşırı görünür olduğu durumlar (gummy smile deformitesi)
  • Üst çenenin veya alt çenenin geride olduğu durumlar
  • Üst çenenin veya alt çenenin ileride olduğu durumlar
  • Üst çenenin veya alt çenenin birbirine oranla ileride veya geride olduğu durumlar
  • Ön dişlerde kapanma kusuru (anterior open-bite) olan durumlar
  • Alt çenenin yana kaymış olduğu (laterognati) durumlar
  • Ortognatik cerrahinin uygulandığı bozukluklardır.
 

ORTOGNATİK CERRAHİ İLE ORTODONTİK TEDAVİ (TEL TEDAVİSİ) ARASINDAKİ İLİŞKİ NEDİR?

Ortognatik cerrahide amaç üst ve alt çenenin birbirine uyumlu olması yanında dişlerinde uyumlu olarak kapanmasının sağlanmasıdır. Bu nedenle ORTODONTİK tedavi ile ORTOGTATİK cerrahi ayrılmaz iki tedavi yöntemidir. Ortodonti diş hekimliğinin diş dizilim bozukluklarıyla, çapraşıklıklarıyla uğraşan anabilim dalıdır. Halk arasında dişlere tel takılması olarak bilinen yaygın uygulama ile aylarca süren dizilim-açı düzeltme işlemlerini gerçekleştirir. Dişlerin sağlıklı bir anatomik düzene kavuşturulması hasta için ayni zamanda önemli bir estetik kazanç sağlar. Dişlerin ameliyat sonrası birbirlerini uygun şekilde karşılayabilmesi için bu tedavinin ortognatik tedavi öncesinde tamamlanması gerekir. Ameliyat sonrasında da problemin tekrar etmemesi için, tel tedavisi en az 6 ay devam etmektedir.
 

ORTOGNATİK CERRAHİ İLE BİRLİKTE BAŞKA EK UYGULAMALAR UYGULANABİLİR Mİ?

Diş dizilimleri normal olduğu halde sadece çene ucu deformiteleri de görülebilir. Göz çevresi ve elmacık kemiklerinin bozuklukları da olaya eşlik edebilir. Bu gibi durumlarda çene kemikleriyle beraber üst yüz bölgesi kemiklerinin ve çene ucunun da şekillendirmesi planlanmalıdır.
 

ORTOGNATİK ÇENE AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Ortognatik çene ameliyatı hastanede ve genel anestezi altında yapılır. Bu tarz ameliyatlarda oluşabilecek enfeksiyonlara karşı bu ameliyatların tam teşekküllü bir hastanede, steril ameliyat şartlarında yapılması gereklidir. Bunlara dikkat edildiği sürece enfeksiyon riski son derece düşük olmaktadır.Ameliyat ortodonti tedavisi sırasında dişlerin şekil bozukluğu giderildikten sonra diş telleri çıkarılmadan yapılır. Ağız içerisinden gerçekleştirilen kesiler nedeniyle dışarıdan bir iz olmaz. Kemiklerde uygun bölgelerde kesiler ve kırıklar oluşturularak kemiklerin pozisyonları ameliyat öncesinde diş hekimi ile birlikte yapılan analizlere uygun olarak değiştirilir. Kemikler uygun yerlerinde titanyum plak ve/ya vidalarla sabitlenir. Dişleri birbirine bağlamak uygulanan yönteme bağlı olarak gerekebilir. Beslenmeyle ilgili bir sorun yaşanmamaktadır. Ortaya çıkan şişlikler ise birkaç haftada geçmektedir.