YÜZ GERME AMELİYATINDA

HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR?

Yüz germe ameliyatı, yaşlanma sonucunda bollaşan deri ve destek bağ dokunun toparlanması ameliyatıdır.

Ameliyat sırasında gevşeyen derinin bir kısmının çıkarılması gerekir. Çıkarılacak olan deri nedeniyle izler kalacağından bu izler daha az belli olacak alanlara gizlenmeye çalışılır. Bu bölgeler alın için saçlı deri, orta yüz ve boyun bölgesi için yan kısımlarda kulak çevresidir. Eğer alt göz kapağı estetik ameliyatı da yapılacaksa bu iz ile birlikte orta yüz germe ameliyatı aynı izden yapılabilir. Yüz germedeki çok önemli püf nokta yüz derinizi taşıyan derindeki bağ doku da toparlandığından yüz mimik kaslarını hareket ettiren yüz sinirinin (fasiyal sinir) korunmasıdır. Bu sinir her iki yanak bölgesinde çok ince dallara ayrılmakta ve bu bağ doku ile yakın ilişkide uzanmaktadır. Yüz germe işlemi sırasında bu sinirlerin geçici veya kalıcı zarar görme riski olduğundan tecrübeli ellerde bu ameliyatın yapılması riski azaltacaktır. Yüz germe ameliyatı sırasında göz kapağı ameliyatları, yağ veya dolgu enjeksiyonları ile diğer bölgelerin de düzeltilmesini sağlayacak ek ameliyat ve uygulamalar sonucun daha iyi olması için gerekebilir. Bununla ilgili muayene sırasında bilgilendirilebilirsiniz.

YÜZ GERME AMELİYATI ÖNCESİNDE

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Genel sağlık durumunuzun iyi olması ve operasyona psikolojik olarak hazır olup, ameliyat sonuçlarıyla ilgili gerçekçi beklentiler içinde bulunulması gerekmektedir. Hasta muayenesinde hastanın varsa alkol, sigara ve zararlı madde alışkanlığıyla, hipertansiyon, kalp ve damar, karaciğer gibi hastalıklarıyla ilgili bilgiler estetik cerrah tarafından değerlendirilir.

Özellikle Sigara kullanımının 3 hafta önce sonlandırılması önemlidir. Aksi halde komplikasyon gelişme riski artacaktır. Ameliyat planlaması hastanın yüz ve boynundaki deformasyonun şiddetine göre cilt dokusu, kemik yapısı, yağlanma miktarı ve yaygınlığı, sarkma derecesi dikkate alınarak yapılır. Bu ameliyatla beraber göz kapağı estetiği de yapılabilmektedir. Ayrıca yağ enjeksiyonları, PRP, dolgu enjeksiyonları ve alın germe gibi işlemler de bu ameliyata eklenebilir. En az bir hafta öncesinden aspirin, ginkogloba, e vitamini gibi kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi gerekmektedir.

YÜZ GERME AMELİYATI YAŞI

Ortalama 40 yaş ve üzerinde olanlar; 40 yaş altında olmasına karşın, boyun, yüz ve dudak kenarlarında sarkma, yağlanma ve katlanma olan kişiler için uygun bir operasyondur.

ANESTEZİ YÖNTEMİ VE SÜRESİ

Ameliyatlar hastane ortamında, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi 2-4 saat arasındadır. Operasyon bitiminde işlem yapılan alana iki adet dren konur. Bu drenler 24-36 saat sonra çekilir. Hasta ameliyattan yüz germe korsesi ile çıkar ve bu korsenin bir hafta giyilmesi istenir.

YÜZ GERME AMELİYATI SONRASINDA İYİLEŞME SÜRESİ

Açık ve Kapalı olmak üzere iki farklı ameliyat yöntemi vardır. Her iki yöntemin de avantaj ve dezavantajları birbirinden farklı olabilir. Bu avantaj ve dezavantajlar hastanın ameliyat öncesi durumuna bakılarak değerlendirilir. Hastanın ihtiyacına göre bir yönteme karar verilebilir. Hastanın talebinden çok bu ihtiyaçların değerlendirilerek karar verilmesi tabi ki daha sağlıklı olacaktır.

ANESTEZİ YÖNETİMİ VE SÜRESİ

Burun ameliyatları hastane ortamında, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 2-3 saat arasındadır. Operasyon bitiminde hastanın burnunun içine silikon tampon, burun sırtına ise silikon alçı yerleştirilir. Sebebi; hem erken dönemde oluşacak şişlikleri azaltmak hem de oluşturulan yeni burun yapısının bir süre desteklenerek şeklinin tam oturmasını sağlamaktır.

MORLUKLAR, ŞİŞLİKLER VE İYİLEŞME SÜRESİ

Ameliyat sonrası dikişlerinizin genellikle kendiliğinden eriyen dikişler olduğundan alınması gerekmez. Varsa birkaç erimeyen dikişiniz 7. günde alınır. Yüzünüzdeki şişlikler 1-2 haftada geçmeye başlar. Derinizin yumuşaması ve şişliklerinizin azalması için nemlendiricilerle uygun şekilde masaj yapmanız önerilir. Ağrı rahatsız edecek şiddette olmaz ve ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Şişlik ve morluklar ilk birkaç gün içerisinde hızla azalır ve 2 hafta içerisinde kaybolur. Cildin yüz üzerine tam olarak oturması yaklaşık 4-6 ay sürer. Kimi hastaların doku kalitesine bağlı olarak 7 ila 15 yıl sonra tekrar operasyon ihtiyacı olurken, birçok hastada ikinci bir estetik gerekmez.

YÜZ GERDİRME AMELİYATI SONRASINDA

DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Kişini yüzünü fiziksel faktörlerden koruması gerekir. Operasyon sonrası iyileşme evresinde gerilen yüzün fazla hareket etmeye maruz kalmaması gereklidir. Birkaç hafta sırt üstü ve başınız yukarıda yatmanız şişliklerinizin daha kolay azalması ve yüzünüzü korumanız için gereklidir. Gerektiğinde ağrı kesici ilaçların düzenli kullanılması gereklidir. Giyinirken yüzünüze baskı yapacak dar boyunlu kıyafetlerden uzak durun. Operasyon sonrasında 1 ay süreyle kesinlikle sigara içilmemesi gereklidir. Sigara, vücuttaki kılcal damarları tıkadığından ameliyat sonrası yüzdeki kılcal damar kan dolaşımını etkiler ve iyileşme sürecini yavaşlatır.