HAKAN TEYMUR
26 Aralık 2022

Yüz Germe Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Kadınlar için yüzleri çok önemlidir. Özellikle yaşlanmanın etkisiyle yüzde meydana gelen kırışıklık ve sarkmalar, kadınlar için oldukça ciddi bir estetik kaygı meydana getirebilmektedir. Yaşlanmanın getirdiği etkileri veya çeşitli nedenlerle yüzde oluşan problemleri giderebilmek adına yüz germe yöntemleri günümüzde kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yüz germe ameliyatı nedir, nasıl yapılır? Sorusu da bu bağlamda yüzünü gerdirmek ve genç ve kusursuz bir yüze sahip olmak isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir.

Gelişen teknoloji ve imkânlar ile günümüzde oldukça etkili ameliyatsız yüz gerdirme ve gençleştirme uygulamaları veya çeşitli cilt ürünleri bulunsa da tüm bu uygulamalar istenilen yüz gerginliğine sahip olabilmek için yetersiz olabilmekte, bu durumda da çok daha kesin ve etkili sonuçların alınabildiği yüz germe ameliyatları devreye girmektedir.

Çevresel veya genetik faktörler ile birlikte yaşlanmanın veya kötü yaşam düzeninin etkilerinin en kolay fark edildiği yer olan yüz hatları için yüz germe ameliyatı tercih edilmektedir. Yüzü ile ilgili önemli bir problemi bulunan kişilerin yanı sıra özellikle estetik kaygı ile bu kırışıklık ve sarkmalardan kurtulmak isteyen kişiler için de yüz germe ameliyatı adeta bir kurtarıcı olmaktadır.

Yüz germe ameliyatı kendi içerisinde de pek çok farklı yöntemle gerçekleştirilebilirken, özellikle yüz germe ameliyatı ile kişilerin yüzlerinde oluşan şu olumsuzlukların ortadan kaldırılması en etkili sonuçlarla gerçekleştirilmektedir;

 • Göz kapaklarında düşüklük
 • Göz çevresinde kırışıklık ve çizgiler
 • Gözaltı morlukları ve torbalanmalar
 • Keskin alın çizgileri ve kırışıklıkları
 • Kaşlarda düşüklük
 • Burun bölgesinde derin çizgiler
 • Dudak kenarı ve çevresi çizgileri
 • Yanak sarkması
 • Çene altı sarkıklıkları
 • Boyun bölgesinde oluşan sarkmalar ve çizgiler
 • Cilt lekeleri
 • Cansız, mat ve incelmiş bir yüz görünümü

Yüz ve boyun çevresinde bu tarz şikâyetlere sahip olan kişiler, yüz germe ameliyatı sayesinde tüm bu olumsuz durumlardan kurtularak çok daha genç, canlı ve gergin bir yüz ve boyun hattına sahip olabilmektedir.

Yüz germe ameliyatı yaptıranlar, özellikle doğru bir doktor tercihi ile çok başarılı sonuçlar alarak estetik kaygılarından kurtulabilmekte, bu ameliyatların mutlaka bu hususta deneyimli ve uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır? Sorusu, özellikle böyle bir operasyon yaptırmayı düşünen ve bu operasyonun nasıl gerçekleştirildiği hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir.

Yüz germe ameliyatı için özellikle kişilerin şikâyeti ve durumuna göre uygulanabilen farklı teknikler bulunmaktadır. Ancak özellikle bu ameliyatlar için yaygın olarak iki teknik tercih edilmekte ve uygulanmaktadır.

Bunlar, klasik yüz germe ameliyatı ve endoskopik yüz germe ameliyatı olarak karşımıza çıkmakta, her iki teknikte de sorunsuz bir operasyon süreci ve devamında kusursuz bir yüz germe sonucu ortaya çıkarılabilmektedir. Uygulanacak olan teknik, cerrahlar tarafından hastanın yüzündeki sarkıklık, gevşeklik, deformite ve kırışıklık derecesine göre belirlenmektedir.

Yüz germe ameliyatlarının nasıl yapıldığı sorusuna yanıt verilecek olursa; Klasik yüz germe ameliyatları, kişilerin kulak önünden yani saç çizgisinden kulak arkasına doğru uzanan oldukça ince bir kesi yapılmakta ve bu kesi ile yüzü germek için yalnızca cilt değil, derinin de gerdirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra yüz germe ameliyatlarında yalnızca yüz gerilmemekte, aynı zamanda yüzün en estetik biçimde şekillenmesi de sağlanmaktadır.

Ciltte yapılan kesi ile cilt altındaki mimik kasları, aşağıya doğru gevşeyen dokular ve bağ dokularına müdahale edilerek tüm bu derin dokular, yüzde normal olarak olması gereken yerlere taşınarak yüz hattındaki tüm bozukluklar ortadan kaldırılabilmektedir.

Bu teknik ile derinde yer alan dokuların gerilmesi çok önemlidir. Bu sayede gerçekleştirilen operasyonun etkileri oldukça kalıcı ve uzun süreli bir etki sağlamaktadır. Klasik yüz germe ameliyatlarında esas olan sarkan derinin eski yerine getirilmesidir.

Yüzün yanı sıra boyun ve çene için de aynı kesi işlemi ile birlikte boyun kısmında da derin dokular ve cilt gerginlik kazanması adına eski yerine getirilmekte ve bu sayede çene ve boyun sarkmaları için de çok etkili sonuçlar alınmaktadır. Klasik yüz germe ameliyatı, özellikle yüzünde yüksek oranda bir kırışıklık ve sarkma bulunan kişiler için tercih edilen bir yöntemdir.

Diğer bir teknik olan endoskopik yüz germe ameliyatı ise 4 milimetre kalınlığında bir kamera ile bu ameliyat gerçekleştirilmektedir. Bu teknik ile gerçekleştirilen operasyonlarda saçlı deri içinde ince kesiler gerçekleştirilirken, dokular bu kesi kısımlarından çekilerek gerdirilmekte ve özellikle sarkma, kırışıklık veya deformasyon problemleri az olan kişiler için endoskopi tekniği uygulanmaktadır.

Bu yöntem tüm yüz hattı için olmayıp bütüne yönelik bir ameliyat değildir. Mini yüz germe olarak kırışıklık ve sarkmaların az olarak ve tüm yüzü kapsamadığı bölgesel müdahaleler ve germeler için tercih edilmektedir. Özellikle orta yaş tarafından estetik kaygılardan arınmak adına sıkça tercih edilen bir tekniktir.

Yüz Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Yüz germe ameliyatı, günümüzde oldukça tercih edilen ve sonuçları ile kişilerin tüm estetik kaygılarını kalıcı bir şekilde ortadan kaldırabilen bir operasyon olurken, özellikle bu ameliyatın kimlere uygulanabildiği kişiler tarafından merak edilmektedir.

Yüz germe ameliyatı kimlere yapılır? Sorusu da bu bağlamda sıkça kişiler tarafından sorulurken, özellikle bu ameliyat artık yaşlanma etkilerinin yavaş yavaş görülmeye başladığı 30’lu yaşlardan başlayarak 85 yaşına kadar uygulanabilmektedir. Ancak özellikle bu operasyonlar için en uygun yaşlar 40’lı yaşlar olmaktadır.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz germe ameliyatı öncesi ve sonrası kişilerin ne yapmaları gerektiği ve bu gerekliliklere uyulması, operasyonun başarısı için son derece önemlidir. Özellikle en çok merak edilen hususlardan biri olan makyaj malzemesi kullanımı için kişilerin dikişlerinin alınmasının ardından herhangi bir engel ve sakınca bulunmazken, kişilerin bu süreçte en çok dikkat etmesi gereken durumlardan biri güneşten olabildiğince uzak olmaktır.

Yüz germe ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler için özellikle ameliyatın ardından iyileşme sürecinde şu hususlara çok dikkat edilmesi gerekmektedir;

 • İlk günlerde boyunluk takılması, şişlik ve morlukların en kısa sürede iyileşmesi için önemlidir.
 • İlk bir hafta içerisinde duş alınmaması gerekirken, özellikle yüzdeki artan şişliklere dikkat edilmesi gerekmekte, bandaj ve dikişlerin ardından hem duş hem de makyaj yapmaya başlanabilmektedir.
 • İlk iki hafta içerisinde günlük yaşama dönme morlukların da oldukça azalması ile başlamaktadır.
 • İlk iki haftaya kadar spor aktiviteleri yapılmamalıdır. Ancak yüzün iyileşme sürecinin hızlanmaya başlaması ile iki haftanın ardından sportif aktivitelere çok yoğun olmadan başlanabilmektedir.
 • Yüzdeki hissizliğin tamamen kaybolması 1-2 ayı bulabilmektedir.

Yüz bakımına oldukça dikkat ederek ve doktorun tavsiyelerine harfiyen uyarak bu iyileşme sürecini en kısa sürede atlatabilmek mümkündür.

Yüz Germe Ameliyatı Fiyatları

Yüz germe ameliyatları hakkında en çok merak edilen hususların başında yüz germe ameliyatı fiyatları gelmektedir. Yüz germe ameliyatı fiyatlarını etkileyen pek çok nokta bulunmakta ve özellikle kişilerin bu operasyon için ödemesi gereken fiyatı öğrenebilmesi adına öncelikle uzman doktor tarafından istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda bir muayene ve değerlendirme yapılması gerekmektedir.

Hastanın yüz bölgesinde bulunan kırışıklık, sarkma ve deformite gibi durumların ciddiyetine göre gerçekleştirilecek olan işlem, bu operasyon için fiyatların belirlenmesinde en etkili olan husustur. Bunun yanı sıra kullanılacak olan malzemeler ve uygulanacak olan teknik gibi hususlar da fiyatları etkileyebilmekte, bu hususta uzman doktorun yüz germe ameliyatı için fiyat politikası da etkili olmaktadır.

Bu operasyon için ödenecek olan fiyatın net olarak öğrenilebilmesi için hastanın yüz yapısının incelenerek tüm hatlar belirlendikten sonra, gerçekleştirilecek en uygun teknik belirlenmekte, ardından kişiler bu operasyonun fiyatını öğrenebilmektedir.