HAKAN TEYMUR
17 Mayıs 2023

Yüz Felci Nedenleri ve İyileşme Belirtileri

Yüz felci genellikle ani, bazı durumlarda birkaç güne yayılan yüzün bir tarafındaki mimik kaslarını kontrol eden sinirin hasarı neticesinde oluşan güçsüzlüktür. Çoğu zaman zayıflık geçici olup, haftalar içinde önemli ölçüde iyileşme gözlemlenir.

Zayıflık durumu etkilenen yüz yarısının sarkık görülmesine yol açar. Bunun yanı sıra gülündüğü zaman ağız sağlam tarafa kayar ve o taraftaki gözü zorluklar yaşanabilir. Genel anlamda belirtileri şöyledir:

 1. Gülümseme, gözlerini kısma, göz kırpma veya göz kapağını kapatma gibi yüz ifadelerini kontrol eden kasların düzensiz hareketi
 2. Yüzde his kaybı
 3. Baş ağrısı
 4. Salya akıtma
 5. Dilin ön üçte ikilik bölümünde tat alma duyusunun kaybı
 6. Etkilenen kulakta sese karşı aşırı duyarlılık
 7. Yüzün etkilenen tarafında gözü kapatamama
Yüz Felci Nedenleri ve İyileşme Belirtileri

Yüz Felci Nedenleri ve İyileşme Belirtileri

Bunların yanı sıra yüz felci belirtileri farklılık da gösterebilir.

Yüz Feci Nedenleri Neler?

Yüz felci nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Genel anlamda arkasında yatan sebepler şöyledir:

 1. Beyinden yüz kaslarına sinyal taşıyan fasiyal sinirin hasar görmesi veya şişmesi
 2. Beynin yüz kaslarına sinyal gönderen bölgesinde hasar
 3. İnme
 4. Beyin veya çevre dokuların enfeksiyonu
 5. Lyme hastalığı
 6. Fasiyal sinire baskı yapan tümör
 7. Sarkoidoz

Bunların dışında yüz felcinin ardında yatan farklı sebepler de bulunabilir. Uzman doktorlar hastayı muayene ve teşhis ettikten sonra bunu tespit ederek uygun bir tedavi yöntemi belirleyebilir.

Yüz Felci Nedenleri ve İyileşme Belirtileri

Yüz Felci Nedenleri ve İyileşme Belirtileri

Yüz Felci Nasıl Tedavi Edilir?

Yüz felci yaşandığı zaman kişiler yüzünde bir hissizlik, kayma, tükürüğü ağzının içinde tutamama gibi durumlar hisseder. Durum 2-3 gün içerisinde daha fazla kötüye gidebilir. İyileşme süreci sinir hasarının oranına göre farklılık gösterir. Hasar fayla ise iyileşme süresi uzayabilir. Bu durumda 24 ile 48 saat içerisinde tedaviye başlanmalıdır. Öncelikle kortizon tedavisi uygulanmakta olup bu vakaların yüzde 80’i 7 ile 10 gün içinde, yüzde 10’u 3-4 hafta içerisinde iyileşmektedir.

Bunun yanı sıra yüz felci tedavisi farklı yöntemlere de sahiptir. Yüz sinirine tam bir hareket kısıtlılığı bulunuyorsa, hiçbir düzelme yoksa nörofizyolojik testlerden yararlanılır. Ayrıca siniri cerrahi olarak rahatlatma da bir seçenektir.