HAKAN TEYMUR
22 Mayıs 2023

Yapışık Parmak Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Yapışık parmak ameliyatı nedir ve nasıl yapılır? Yapışık parmak aynı zamanda Sindaktili olarak da isimlendirilir. Sindaktili, çocukların kaynaşmış veya perdeli parmaklarla doğduğu bir durumdur. Sindaktili olan çocukların yaklaşık yarısında her iki elinde de bulunur. Çoğu zaman Sindaktili olarak parmakları etkiler. Bazen ayak parmaklarını etkilese de o kadar sık ​değildir.

Herhangi iki veya daha fazla parmak birleştirilebilirken, Sindaktili çoğunlukla orta ve yüzük parmakları arasında gerçekleşir. Parmaklar, ağ gibi görünen bir deri kanadıyla birbirine bağlanabilir.

Yapışık Parmak Belirtileri Nelerdir?

Yapışık parmak belirtileri çocuğunuzun sahip olduğu türe göre değişir. Üç tür Sindaktili vardır. Bunlar Basit, karmaşık ve karmaşık şeklindedir.

Yapışık Parmak Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Yapışık Parmak Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Basit Sindaktili, parmakların yalnızca deri ve yumuşak doku ile birleştirilmesi anlamına gelir. Karmaşık Sindaktili, altta yatan kemiklerin de birleşmesi demektir. Karmaşık Sindaktili, ekstra kemikler ve anormal tendon ve/veya bağ gelişimi olduğunu gösterir.

Yapışık Parmak Neden Olur?

Yapışık parmak neden olur, bebeğinde Sindaktili olan anne-babalar tarafından sık sık sorulur. Hamilelik sırasında bebeğin elleri kürek şeklinde oluşur ve daha sonra ayrı parmaklara ayrılır. Bu, hamileliğin altıncı ila sekizinci haftaları civarında çok erken gerçekleşir. Bu süre içinde iki veya daha fazla parmak birbirinden ayrılmazsa Sindaktili olur.

Yapışık Parmak Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Yapışık Parmak Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Yapışık Parmak Nasıl Tedavi Edilir?

Yapışık parmak nasıl tedavi edilir? Sindaktili, birleştirilmiş parmakları ayırmak için ameliyatla tedavi edilir. Genellikle erken yaşlarda gerçekleştirilen bir ameliyattır.   Ameliyat sırasında cilt parmaklar arasında eşit olarak bölünür. Bu bakımdan uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Ameliyat ardından çocuğunuz iki ile üç hafta boyunca elini, kolunun alt kısmını ve dirseğini kapatan bir alçı veya bandaj takabilir. Bu, ellerini sabit tutacak ve iyileşen cildi koruyacaktır. Ayrıca çocuğunuzun, ellerinin iyileştiğinden ve iyi hareket ettiğinden emin olmak için düzenli olarak hekim kontrolüne devam etmesi gerekir.

Tüm bunların dışında yapışık parmak ameliyatı sonrasında hekimler tarafından bir takım ilaçlar da reçete edilebilir. Bunlar belirtildiği şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca ameliyat öncesi ve sonrasında doktorunuzun dikkat etmeniz gerektiğini söylediği hususlara da özen gösterilmelidir.