HAKAN TEYMUR
29 Ağustos 2022

Vücut şekillendirme ameliyatları kimler için uygundur?

Bu çok genel bir soru oldu. Bunu biraz daha daraltarak daha anlaşılır olmaya çalışalım. Liposuction ve veya yağ enjeksiyonu ile vücut şekillendirme kimler için uygundur diyelim. Liposuction yani yağ alma bir zayıflama yöntemi değildir. Bir şekillendirme yöntemidir. Liposuction istenemeyen bölgelerdeki yağ kalınlığının azaltılması ve şekillendirilmesi işlemidir.

Çok ince yağ kalınlığına sahip hastalar zaten bu ameliyatları talep etmez.

Yağ dokusu çok kalın hastalar bu ameliyatları fazlaca telep etseler de bu ameliyatlar için uygun değildirler. Sadece liposuction yapıldığı zaman deri altındaki dokular fazla azaltılır ise deri yeteri kadar toplamayacak ve  sarkmaları kaçınılmaz olacaktır. Bu sarkmalar nedeniyle hem istenilen şekil sağlanamayacak hem de takip eden süreçte hastaların farklı germe ameliyatlarına ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Ayrıca bir insanın tek seferde ağırlığının %5’inden fazla yağ dokusunun alınması da risklidir. Bu nedenle tek ameliyat ile bu miktar alındığında istenilen görünüm sağlanabilecek ise bu hastalar bu ameliyatlara uygun hastalardır.

Genel olarak hafif kilolu, deri elastikiyetini fazla kaybetmemiş hastalar vücut şekillendirme için en uygun hastalardır.