HAKAN TEYMUR
17 Ocak 2023

Popo Büyütme Ve Küçültme Operasyonu

Ön, arka veya yan profilden vücudun genel olarak en etkileyici bölgesi popo bölgesi olmaktadır. Popo bölgesine uygulanan estetik işlemleri sayesinde ideal bir görünüm kazanmak mümkün olup aynı zamanda her açıdan hoş bir görünüme sahip olmakta mümkün olmaktadır.

Özellikle bayanlar için popo bölgesinin sarkık ya da ideal ölçüden küçük durması vücut görünümü üzerinde olumsuz bir etkiye neden olduğu için beğenmemekte bu nedenle de popo estetiği işlemine ihtiyaç duyulmaktadır.

Popo estetiği nedir? Popo büyütme ve küçültme operasyonu nelerdir gibi konular özellikle bayanlar tarafından sıkça merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Genellikle ilerleyen dönemlerde yaşa bağlı olarak sarkmalar söz konusu olabileceği gibi bazı durumlarda aşırı kilo alım verimi veya hamilelik gibi durumlar da bayanlarda popoda sarkmaya ya da hacimce büyümeye neden olmaktadır.

Popo estetiği sırasında genellikle en çok uygulanan yöntem Brazilian Butt Lift yani BBL olmaktadır. Bu işlem diğer bir adıyla popo kaldırma olarak adlandırılmakta olup daha dolgun ve şekilli popo yapısına sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen estetik bir işlemdir.

Brezilya poposu olarak adlandırılan bu popo estetiği birkaç farklı yöntem ile özellikle estetik alanında en çok uygulanan yöntemler içerisinde yer almaktadır. Brezilya poposu işlemi sırasında ilk olarak kalça bölgesinden ve vücudun diğer bölgelerinden yağ dokusu alınmakta ve alınan bu yağ dokusu popo bölgesine enjekte edilmektedir. Böylece yapay bir görünüm söz konusu olmadan doğal bir popoya sahip olmak mümkün olmaktadır.

Popo Estetiği Kimler Yaptırabilir?

Popo estetiği ve diğer estetik işlemlerinin yapılabilmesi için mutlaka bazı şartların sağlanabilir olması ve işlemin uygulanabilmesi için herhangi bir etkinin bulunmaması gerekmektedir. Genellikle popo estetiği yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen sarkma veya asimetri gibi şekil bozukluklarının giderilmesi için tercih edilirken çoğunlukla popo görünümü konusunda kaygı yaşayan kişilerin özgüven kaybı da söz konusu olduğundan bu işlem uygulanmaktadır.

Özellikle kıyafetler konusunda ciddi bir psikolojik problem yaşayan kişilerin istedikleri kıyafetleri giymesi üzerlerinde bir kaygı oluşturmakta ve bu da kişileri psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Bu noktada Brezilya kalçası estetiği uygulanarak bu sorun tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Bazı şartların sağlanmış olması halinde Brezilya kalçası esnekliği herkese uygulanabilen bir estetik operasyonu olup özellikle şu özelliklere sahip olan kişilerin işlemi yaptırması mümkündür;

  • Kalça başta olmak üzere çeşitli vücut bölgelerinde yeterli yağ dokusuna sahip olmak
  • Sigara içmemek
  • Yakın dönemde enfeksiyon geçirmemiş olmak
  • İdeal kiloda olmak
  • Daha önce cerrahiye bağlı komplikasyon geliştirmemiş olmak
  • Dengeli beslenme ve düzenli egzersiz gibi sağlıklı yaşam stillerini benimsemek

Popo Dikleştirme ve Büyütme Estetiği Nasıl Uygulanır?

Özellikle kalça kaldırma ameliyatı nasıl yapılır? Sorusu son dönemlerde popo estetiği türleri içerisinde en çok adı geçen Brezilya poposu estetiği ile merak edilmeye başlanmıştır. Bu noktada Brezilya poposu estetiği başta olmak üzere diğer tüm popo estetiği operasyonları için genel anestezi uygulaması yapılmaktadır.

Yani işlem sırasında hastanın bilinci tamamen kapalı olup işlem sürerken herhangi bir ağrı veya acı durumu söz konusu olmamaktadır. İşlem bittikten sonra ise anestezik ilaçlar kesilerek hastanın geri uyandırılması sağlanmaktadır.

Popo dikleştirme ve kaldırma işlemi sırasında eğer genel olarak bir ameliyat süreci gerçekleştirilmeyecek ise yani sadece az miktarda yağ enjeksiyonu sağlanacaksa bu noktada bölgesel anestezi uygulanmaktadır.

Brezilya poposu işleminde ilk olarak hastaya anestezi verildikten sonra işleme geçilmekte ve bu sırada kalça, karın veya uyluk gibi çeşitli vücut dokularından liposuction yöntemi kullanılarak yağ dokusu alınmakta ve daha sonra popo bölgesine özel cihazlar ile alınan bu yağ dokusu enjekte edilmektedir. Bu noktada hem yağ alınan hem de yağ dokusunun verildiği bölgelerde küçük kesi işlemleri uygulanmakta ve işlemler tamamlandıktan sonra estetik dikişler atılarak kesi bölgeleri tamamen kapatılmaktadır.

Böylece popo ameliyatı sonrasında bu bölge çok daha hacimli ve kıvrımlı bir görünüme sahip olmaktadır.

Popo Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Popo büyütme ameliyatı genellikle tercih edilen yöntemler içerisinde üst sıralarda yer olsa da bazen geniş kalçalara sahip olan kişiler tarafından popo küçültme ameliyatı da tercih edilmektedir. İdeal ölçülerden daha geniş bir popo ölçüsüne sahip olan kişiler hem estetiksel açıdan hem de vücut konforu açısından bu durumdan rahatsız olmaları halinde liposuction uygulaması ile popo küçültme ameliyatı yapılmaktadır.

Popo küçültme ameliyatı çoğunlukla kadınlar tarafından tercih edilse de erkekler tarafından da sıkça tercih edildiği görülmekte olup alınan yağ dokularından sonra popo bölgesi özel olarak şekillendirmekte ve böylece ideal bir poloya sahip olmak mümkün olmaktadır.

Popo Estetiği İçin Yaş Sınırı Nedir?

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi popo estetiği için yaş sınırı da 18 yaş ve üstü hastalar için uygulanmaktadır. Genellikle 18 ila 20 yaş arasında uygulanabilen bu yöntem doğuştan veya sonradan bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan popo bozukluklarının ortadan kaldırılması için uygulanırken ilerleyen yaşlarda da çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bu bozukluk için popo estetiği uygulanabilmektedir.

Erkekler De Popo Estetiği Yaptırır Mı?

Özellikle estetik denilince akla gelen ilk cinsiyet kadınlar olsa da birçok estetik alanında erkeklerin de günümüzde işlem gördüğünü söylemek mümkündür. Bu nedenle popo estetiği için herhangi bir cinsiyet ayrımı bulunmamakta olup tıpkı kadınlar gibi erkeklerin de popo estetiği yaptırması mümkün olmaktadır.

Bazen silik ve düz popoya sahip olan erkekler belirginleştirmek için ya da ideal ölçüden fazla genişlik popoya sahip olan erkekler popo küçültme ameliyatı uygulanabilmektedir. Ancak erkeklerde uygulanan bu yöntem kadınlara göre ameliyat süresi bakımından değişiklik göstermektedir.

Popo Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere genellikle Brezilya poposu estetiği sıklıkla tercih edilse de sadece popo estetiği alanında bu yöntem kullanılmamaktadır. Popo estetiği yöntemleri şöyle sıralanabilir;

  • Brazilian Butt Lift
  • Sculptra Butt Lift
  • Silikon popo implantları
  • Liposuction

Popo Estetiği Fiyatları

Popo estetiği fiyatları uygulanacak işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Özellikle estetik yöntemleri içerisinde yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi birçok farklı yöntem kullanılmakta olup bu yöntemler sırasında uygulanan cihazlar veya ihtiyaç duyulan malzemeler noktasında fiyat farklılıkları söz konusu olmaktadır

Kalça silikon ameliyatı fiyatı üzerinde belirleyici faktörler genellikle kullanılacak olan silikon protezin fiyatına bağlı olarak değişiklik göstermekte olup kaliteli protezlerin fiyatları biraz daha maliyetli olduğundan işlem maliyeti de artmaktadır.

Kalça dolgusu fiyatları da işlem sırasında dolgu malzemesi kullanıldığı için ve bu dolgu malzemesi vücuttan temin edilmediği için dolgu malzemesinin fiyatına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Brezilya kalça estetiği fiyatları da uygulanacak olan merkeze veya işlemi uygulayacak olan doktorun belirlemiş olduğu fiyat politikasına göre değişiklik gösterebildiği gibi aynı zamanda işlem sırasında ihtiyaç duyulacak diğer müdahalelerin de fiyatlar üzerinde belirleyici olduğunu bilmek gerekmektedir. Özellikle BBL estetik fiyat bakımından karşılaştırma yapıldığında bu işlem vücudun kendisinden doku alınarak yapıldığı için yani ekstra bir materyale ihtiyaç duyulmadığı için diğer işlemlere göre biraz daha uygun olmaktadır.

Erkeklerde kalça küçültme ameliyatı fiyatları ise bayanlara göre biraz daha maliyetli olabilmektedir. Genellikle işlemlerin yürütülmesi erkeklerde daha fazla yağ dokusu bulunması nedeniyle oldukça uzun sürmekte bu nedenle de işlem fiyatları bayanlara göre biraz daha fazla olmaktadır.