HAKAN TEYMUR
16 Mart 2023

Meme Protezi Çeşitleri

Meme protezi çeşitleri kendi içinde farklılık gösterir. Yapay modeller bunlardan birisi olup göğsün tamamı ya da bir kısmının şeklini değiştirmede kullanılır.

Geçici meme protezleri ise genellikle göğüs ameliyatı ardından, bu süre zarfında kullanılması için verilmektedir. Yumuşak ve hafif bir yapısı yer almaktadır.  Bunların dışında kalıcı meme protezleri de vardır. Tüm protezler kadınların isteklerine ve gereksinimlerine bir şekilde sunulmaktadır.

Protez Stilleri Neler?

Meme protezi çok çeşitli şekil, boyut ve cilt tonlarında gelir. Böylece her hasta profilinin gereksinimlerine uyum sağlaması amaçlanır. Protezinizin mümkün olduğunca yaşam tarzınıza uygun olması önemlidir.

Bu kapsamda ilk stil tam veya standart protezdir. Tam bir protez, tüm meme dokusunun çıkarıldığı göğse düz gidecek şekilde tasarlanmıştır. Boyut, şekil ve ten rengi olarak diğer göğsünüzle uyumludur. İkincisi ise kısmi protezdir. Kısmi protez, memesinin bir kısmı alınmış olan kadınlar içindir. Çoğu tam protezle aynı silikon malzemeden yapılmıştır.

Kabuk protez ise göğüslerinizin boyutları birbirinden farklıysa kullanılabilecek bir kısmi protez türüdür. Ayrıca simetri sağlanamayan meme rekonstrüksiyonu ameliyatı geçirmiş kadınlar için de uygun olabilir.

Üçüncü olarak yapışkanlı protezler de vardır. Bunlar kendisinin bir parçası olarak yapışkan bir yüzeye sahiptir. Doğrudan göğse takılarak veya yapışkan kısmın üzerinde koruyucu bir sırtlık bulunan normal bir protez olarak giyilebilirler. Bunlar, fiziksel olarak daha aktif olan veya daha az destekleyici bir sütyen giymek isteyen kadınlara uygun olabilir.

Tüm bunların yanı sıra meme protezi çeşitleri arasında yüzme protezleri de vardır. Yüzme protezleri özellikle yüzerken kullanılmak üzere yapılır ve tuzlu su veya klordan zarar görmez.

Meme Protezi Şekilleri Neler?

Meme protezi farklı şekillere sahiptir. Simetrik bir form genellikle sol veya sağ tarafa giyilebilen oval veya üçgen bir şekildir. Damla şekli genellikle göğüslerinin alt ve dış bölgesi daha dolgun, meme ucunun üstü ise az dolgun olan kadınlar için daha uygundur. Bunlar ayrıca sağ veya sol tarafa takılabilir.

Asimetrik modeller ise kol altına veya göğsün üst kısmına sığacak uzantılara sahip olduklarından, genellikle daha fazla doku çıkarılmış kadınlar için daha uygundur.