HAKAN TEYMUR
23 Aralık 2022

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme boyutu sebebiyle günlük hayatında gerek estetik gerek sağlık olarak sorunlar yaşayan ve şikâyetçi olduğu büyük boyutlardaki memelerini küçülterek bu durumdan kurtulmak ve kendisini iyi hissetmek isteyen kişiler tarafından meme küçültme ameliyatı günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir. Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Sorusu da özellikle bu operasyonu geçirmek isteyen kişiler tarafından en sık sorulan ve cevabı en çok merak edilen sorulardan biridir.

Meme küçültme ameliyatı, genellikle genel anestezi bazı durumlarda lokal anestezi altında gerçekleştirilen ve mutlaka tam teşekküllü bir ameliyathane de yapılması gereken bir operasyondur. Bu ameliyat ile kişilerin deri ve meme içerisinde bulunan yağ dokusu alınmakta ve bu sayede memede küçülme meydana getirilmektedir.

Meme küçültme operasyonlarında memenin küçültülmesi için uygulanacak olan pek çok farklı teknik bulunurken, özellikle bu tekniğin belirlenmesinde meme boyutu, meme dokusu, meme kıvamı, meme başı duruş yeri, cilt yapısı, memenin omuz ve kalça ile olan mesafesi gibi pek çok husus göz önünde bulundurularak en uygun teknik cerrah tarafından belirlenmektedir.

Meme küçültme ameliyatlarında en çok uygulanan yöntemler ise ters T kesi ve lolipop kesidir. Lolipop kesi yöntemi ile gerçekleştirilen bir meme küçültme ameliyatında meme ucu çevresine dairesel olarak kesi yapılmakta ve bu kesi ile meme içerisindeki fazla meme ve cilt dokusu alınmaktadır.

Bu operasyon içerisinde yalnızca küçültme amaçlanmazken, memelerin görünümün de en iyi şekilde sağlanabilmesi amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle meme içerisinde yer alan süt kanallarının zarar görmemesi adına bu operasyonun oldukça büyük bir titizlikle ve özenle gerçekleştirilmesi gerekirken, dairesel kesi ile fazla dokuların alınmasının ardından deri kapatılarak meme içerisindeki biriken kanın dışarıya atılabilmesi için bölgeye dren koyulmakta ve böylece meme küçültme ameliyatı sonlandırılmaktadır.

Diğer bir yöntem olan ters T kesi ile gerçekleştirilen operasyonlarda ise memenin alt kısmından bir kesi yapılmakta ve ters T şeklinde yapılan bu kesi ile operasyon gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemde de fazla olan meme, bağ, salgı, yağ ve cilt dokusunun bir kısmı kesi ile meme içerisine çeşitli malzemeler ile girilerek alınmakta ve işlemin ardından deri kapatılarak dren uygulanmaktadır.

Bu yöntemlerin yanı sıra liposuction yöntemi ile de fazla yağ dokusu özel olarak da vücuttan çıkartılabilmektedir. Tüm bu yöntemlerle gerçekleştirilebilen meme küçültme ameliyatı ile küçültülen memelerde bazı durumlarda meme ucunun daha yukarı taşınması gerekebilmektedir. Özellikle meme ucunun anatomik yerleşimi son boyutta estetik olarak alınan dokular sebebiyle kötü görünebilmekte bu durumlarda da ek cerrahi işlem ile meme ucu dikleştirilmekte veya daha yukarı taşınmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı, günümüzde gelişen teknoloji ve imkânlar sayesinde, yoğun ve büyük meme dokusuna sahip kişilerin meme boyutlarını küçültmek adına gerçekleştirilen bir operasyondur. Özellikle estetik kaygılar ve büyük memenin beraberinde getirdiği çeşitli sağlık problemlerinden kurtulabilmek adına kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Oldukça etkili sonuçlar alınabilen bu cerrahi operasyon ile kişilerin memelerindeki fazla yağ, cilt ve salgı bezi dokusu vücuttan çıkarılarak tamamen simetrik ve şekil olarak düzgün küçük memelere sahip olunabilmektedir.

Farklı meme boyutları ve özellikleri sebebiyle en etkili sonuçlara ulaşabilmek adına günümüzde bu operasyon için pek çok farklı teknik uygulanabilmekte, kişiler bu operasyonun ardından çok kısa bir sürede iyileşerek başarılı sonuçlar alabilmektedir.

Hem sağlık açısından tedavi amaçlı hem de estetik kaygılardan kurtulabilmek adına tercih edilebilen meme küçültme ameliyatı yorumları da özellikle bu operasyon için doğru bir klinik ve doktor tercihi yapmış olan kişiler tarafından son derece olumludur.

Meme küçültme ameliyatının başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi için simetrik boyutlarda ve şekillerde iki meme elde edilmesi hedeflenmekte, ancak kesi bölgelerinin iyileşme sürecinin farklılık göstermesi durumunda ameliyat sonrası iyileşme sürecinde asimetrik bir meme görünümü oluşabilmektedir. Nadir olarak gerçekleşebilen bu durumun meydana gelmesi durumunda tekrar bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne İçin Tercih Edilir?

Redüksiyon mamoplasti yani meme küçültme ameliyatı, günümüzde kişiler tarafından oldukça sık tercih edilen bir operasyon olurken, özellikle bu operasyonun gerçekleştirilmesinde iki temel neden bulunmaktadır. Meme küçültme ameliyatı ne için tercih edilir? Sorusu, bu operasyonu yaptırmak isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilirken, kişilerin büyük boyutlardaki memelerinden kurtulması için günümüz teknolojisi ve imkânları sayesinde en etkili ve kesin çözümdür.

Memeleri küçültme ameliyatı olanlar, Büyük memeler nedeniyle meydana gelen sarkmalar, estetik bir görünüm oluşturmaması, asimetrik meme yapısı, kıyafet bulamama sorunu gibi sebeplerden dolayı yaşanan estetik kaygılardan kurtulmak için meme küçültme ameliyatı tercih etmektedir.

Bunun yanı sıra memelerin büyüklüğü ve beraberinde getirdiği ağırlık sebebiyle büyük memeli kadınlar vücutlarında çeşitli ağrılar yaşayabilmekte ve bu da oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Özellikle boyun, sırt ve omuz ağrılarına sebebiyet veren bu memelerin küçültülmesi ile bu ağrılardan kurtulmak için de meme küçültme ameliyatı tercih edilmektedir.

Medikal nedenler arasında meme boyutu sebebiyle meme altında meydana gelen enfeksiyon, mantar, yara ve pişik gibi oluşumlardan kurtulabilmek de yer alırken, meme boyutu ve ağırlığı sebebiyle günlük hayatta yaşanan tüm problemlerin çözümünde meme küçültme ameliyatı kişilerin arzuladığı görünüme veya sağlığa kavuşabilmesini sağlamaktadır.

Gerek genetik gerek çevresel faktörler sebebiyle fazla büyük boyutlardaki memeler, meme küçültme ameliyatı sayesinde mümkün olan en az ameliyat iziyle kişilerin istedikleri meme boyutunda, eşit, simetrik ve estetik memeler elde edilmektedir. Kısacası meme küçültme ameliyatı şu nedenlerle tercih edilmektedir;

  • Kişilerin estetik kaygılardan kurtularak ve hayat kalitesini arttırarak hem sosyal hem psikolojik yönden kendisini iyi hissetmesi
  • Memede meydana gelen kızarıklık, pişi, döküntü, enfeksiyon gibi problemlerin ortadan kaldırılması
  • Fiziksel aktivitelerde meydana gelen kısıtlamadan kurtulmak

Meme Küçültme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Meme küçültme ameliyatı kimler için uygundur? Sorusuna yanıt olarak; Aşırı büyük göğüslere sahip olan ve bu göğüsler sebebiyle estetik veya medikal olarak sorunlar yaşayan kadınlar için meme küçültme ameliyatı son derece etkili olurken, özellikle vücut gelişiminin tamamlandığı 20 yaşın üzerindeki kişiler için uygun olan bir operasyondur.

Tıbbi zorunluluklar sebebiyle bu yaş sınırının altındaki kadınlar için de meme küçültme ameliyatı uygulanabilmektedir. Ancak genel olarak 20 ile 80 yaşları arasındaki kadınlar, doktorun uygun görmesi halinde bu operasyonu yaptırabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı için kişinin istek ve beklentisi önemli rol oynarken, özellikle bu ameliyatı olabilmek için bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Meme küçültme ameliyatı için uygun olmayan şu durumlara sahip kişilerin bu operasyon için dikkatli olması gerekmektedir;

  • Obezite
  • Gebelik
  • Kronik Hastalıklar
  • Sigara ve Alkol

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme küçültme ameliyatı fiyatları noktasında en belirleyici husus, memenin boyutu ve ne kadar bir küçültme istendiğidir. Bunun yanı sıra memenin ve cildin durumu da bu operasyon için fiyatları etkilerken, uygulanacak olan yöntem de fiyatları etkileyebilmektedir.

Memeleri küçültme ameliyatı fiyat için bu nedenle kişilerin öncesinde bir muayene olması ve doktor tarafından operasyon için tüm detayların incelenip belirlenmesi gerekmektedir.