HAKAN TEYMUR
14 Ağustos 2023

Meme Büyütme Operasyonunda Protezler Nereye Yerleştirilir?

Meme büyütme operasyonunda protezler nereye yerleştirilir ?

Konusunda silikon meme protezleri yapılan kesi yolu ile meme dokusunun altında veya meme altında yer alan göğüs duvarı kasının altında hazırlanan bir boşluğa yerleştirilebilir. Göğüs büyümesinde protez memenin altında veya meme altında yer alan kasın altına yerleştirilir. Bunun kararı konusunda kişilere mevcut olan yağ dokusuna göre verilir.

Female doctor choosing mammary prosthesis with her patient over

Eğer kişilerde meme dokusu az ve cilt altı yağ dokusu az ise bu haftalara genellikle kas altı uygulamalar yapılır. Kişilerde yeteri kadar meme dokusu var vi cilt altı dokusu mevcutsa bu durumda kası zedelemekte ve kasın üstünde hazırlanan bir plana protezi yerleştirilir.

Göğüs Büyütme Ameliyat Çeşitleri

Göğüs büyütme ameliyat çeşitleri için meme büyütme operasyonlarında dünya genelince iki tip protez bulunur. Biri yuvarlak protezdir diğeri ise damla protezdir. Burada tamamen hastaların talebi ve yapılan muayene sonucu doktor yorumu büyük bir önem taşır ve buna göre bir seçim yapılır. Protezi yerleştirmek amacıyla birden fazla alan kullanılabilir, genelde göğüs altı denilen noktadan girilerek protez yerleştirilir fakat koltuk altı ve meme ucu da yine protezin yerleştirebileceği alanlardır.

Sadece silikon değil, dolgu maddesi ile veya kişiden alınan yağların göğüs dokusuna konulması ile göğüs büyütme işlemi ameliyatsız olarak yapılır. Genel olarak kesilmek veya ameliyat istemeyenler bu tarz bir yönteme başvurabilmektedir.