HAKAN TEYMUR
9 Ocak 2023

Meme Büyütme Ameliyatı Çeşitleri ve Teknikleri

Bayanların özellikle vücut bütünlüğünde en çok dikkat ettikleri bölge meme bölgesi olmaktadır. Çoğunlukla ideal ölçülerde meme boyutuna sahip olmayan bayanlar bazı sağlık ve estetiksel görünüm açısından problem yaşayabilmektedir.

Özellikle meme büyütme ameliyatı çeşitleri ve teknikleri küçük meme boyutuna sahip olan kadınlar tarafından merak edilmekte ve sık sık araştırılmaktadır.

Küçük göğüs ölçülerine sahip olan bayanlar genellikle kıyafet seçimi sırasında ciddi problemler yaşayabilmektedirler. Aynı zamanda dış görünüş bakımından da kendilerini böyle mutlu hissetmedikleri için meme büyütme ameliyatı birinci tercihleri olmaktadır.

Cerrahi bir operasyon olan meme büyütme ameliyatı kesi açılarak göğüs içerisine protez meme yerleştirilerek yapılmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı sırasında uygulanacak olan protez göğüs için 3 farklı seçenek bulunmaktadır. Genellikle bu seçenekler içerisinde göğüs altı üzerinden protez yerleştirilmesi yapılırken süt bezlerinin hasar görmemesi genellikle anne olmayı planlayan adaylar için en çok tercih edilen bölge olarak kabul edilmektedir.

Aynı zamanda genellikle renk tonu nedeniyle burada kesinin belli olmaması da bayanların bu bölgeyi tercih etmesi için ideal olmaktadır. Diğer bir kesim bölgesi ise koltuk altı bölgesi olmakta ancak bu bölgede çoğu zaman izle direk olarak görülebilmektedir.

Koltuk altı bölgesinde silikon protez yapımı sırasında farklı protez seçenekleri de bulunmaktadır. Bu protezler ise damla protez ve yuvarlak protez olarak çeşitlilik göstermektedir.

Silikon ameliyatı sırasında kullanılan teknikler içerisinde yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi uygulanan bölgeler her biri farklı teknik kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Meme büyütme işlemi klasik olarak yapılan cerrahi yöntemle gerçekleştirirken özellikle son olarak gelişen teknoloji ile birçok farklı yöntem de kullanılmaya başlanmıştır. Meme büyütme ameliyatı çeşitleri genel olarak şöyle sıralanabilir;

  • Çift katmanlı meme büyütme
  • Kompozit meme büyütme
  • Meme büyütmede crisalix teknolojisi

Çift Katmanlı Meme Büyütme Nedir?

Çift katmanlı meme büyütme özellikle son yıllarda sadece kas altı veya meme dokusu altına gerçekleştirilen büyütme ameliyatlarının ideal sonucu vermemesi nedeniyle uygulanan yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle silikon ameliyatı olanların yorumları göz önünde bulundurulduğunda çift katmanlı meme büyütme ameliyat yönteminin tercih edilmesi çok daha gerekli görülmekte ve aynı zamanda sonrasında oluşabilecek problemler önlenebilmektedir.

Çift katmanlı meme büyütme ameliyatı sırasında kullanılan silikonun büyük bir kısmı kas altında yer almakta ve diğer bir kısmı ise meme dokusu altında konumlanmaktadır. Bu nedenle çift katmanlı yani dual plane tekniği sayesinde hem silikonu kas dokusuyla koruyup kapatmak sağlanmakta hem de kasın alt bölgesinde kalan bağlantı yerlerinden protezin yukarı doğru çekilmesini önlemektedir.

Bu nedenle de genellikle en doğal sonucu vermesi nedeniyle çift katmanlı meme büyütme ameliyatı hem hastalar hem de doktorlar tarafından en çok tercih edilen meme büyütme ameliyatı çeşidi olmaktadır.

Kompozit Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Kompozit meme büyütme ameliyatı ise klasik olarak silikon protez kullanımı ile yapılan meme büyütme ameliyatlarından farklı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kompozit meme büyütme ameliyatında hem silikon implant kullanılmakta hem de yağ enjeksiyonu yöntemiyle bölgeye yağ enjekte edilmektedir.

Bu sayede daha sonra meme bölgesinde sarkma veya içte bulunan protez de kayma gibi durumlar da önlenmiş olmaktadır. Ancak bu yöntemin uygulanabilmesi için hastanın vücudunda işlem için ihtiyaç duyulacak miktarda yağ dokusunun bulunması gerekmektedir.

Meme Büyütmede Crisalix Teknolojisi Nedir?

Crisalix teknolojisi ameliyat sonrası meydana gelecek görüntünün gerçeğe en yakın şekilde görüntülenmesini sağlayan 3D modelleme teknolojisidir. Bu yöntem sayesinde göğüs büyütme ameliyatı gerçekleştirecek olan hastalar işlem öncesinde hem fotoğraflarını hem de silikon çeşitlerini görerek ameliyat sonrasında nasıl bir görünüm kazanacakları hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olabilmektedirler.

Simülasyon tekniği kullanılarak her açıdan inceleme imkanı sağlayan bu yöntem özellikle hasta memnuniyeti için son dönemlerde yaşanan teknolojik gelişmeler içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda bu yöntem sadece meme büyütme ameliyatında değil aynı zamanda meme küçültme ve dikleştirme ameliyatlarında da kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.

Göğsüne silikon yaptiranlarin yorumları 2022 yılında özellikle bu teknoloji kullanılarak yap alınması ardından oldukça olumlu yönde gelişme göstermiş ve genellikle yapılan işlem sonrasındaki memnuniyet üst düzey hale gelmiştir.

Silikon Göğüs Büyütme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Silikon ameliyatı özellikle çeşitli faktörlere bağlı olarak küçük memelere sahip olan bayanlar tarafından hem büyütme amaçlı hem de dikleştirme amaçlı yapılan bir cerrahi operasyondur.

Çoğu zaman küçük göğüslü bayanlar tarafından bu ameliyatını tercih edildiği düşünülse de bazı durumlarda normal boyutlarda göğüslere sahip olan kadınların hamilelik döneminde veya çeşitli nedenlere bağlı olarak göğüslerin küçülmesi ve aynı zamanda sarkması gibi durumlar sonrasında da bu işi iptal ettikleri görülmektedir.

Silikon protezin meme dokusu altına yerleştirilmesiyle doğal bir destek görevi gören bu işlem sayesinde meme hem büyük hem de daha dik bir hal almaktadır.

Ameliyatsız Göğüs Büyütme

Hastaların bazıları ameliyat veya kesi gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak için ameliyatsız göğüs büyütme yöntemlerini tercih etmektedirler.

Aguafilling göğüs dolgusu yöntemi ameliyat istemeyen veya ameliyat olmak için yeterli şartları sağlayamayan hastalara uygulanmaktadır. Bu işlemde sentetik lineer poliamitden oluşmuş 3 boyutlu moleküler bir matriks içine yerleştirilmekte ve bu ürünler hastaya enjeksiyon yöntemiyle uygulanmaktadır.

Böylece sadece göğüs büyütme işleminde değil aynı zamanda kalça büyütme veya şekillendirme ya da çarpık bacak estetiği sırasında da kullanılmaktadır.

Ameliyatsız Göğüs Büyütme Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Ameliyatsız göğüs büyütme işlemi genellikle birçok hastalar tarafından en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almakta olup uygulanabilmesi için bazı durumlar mevcut bulunmalıdır. Ameliyatsız göğüs büyütme işleminin uygulandığı durumlar şöyle sıralanabilir;

  • Göğüslerinde hafif bir dolgunluk ve dirilik oluşturmak isteyen hastalarda
  • Göğüslerini 1-2 beden büyütmek isteyen hastalarda
  • Göğüslerinin hacminden ve boyutlarından rahatsız olan hastalarda
  • Çok hafif bir sarkma varlığında dolgu uygulama yapılır.

Silikon Memenin Fiyatları 2022

Silikon memenin fiyatları 2022 yılında özellikle işlem sırasında kullanılan silikon protezlerin fiyatlarının artmasına bağlı olarak artış göstermiş olup aynı zamanda kullanılan silikon protezin kalitesine bağlı olarak da genellikle yerli veya ithal olmasına bağlı olarak da bir değişim söz konusu olmaktadır.

2022 silikon fiyatları önceki yıllara göre ithal olarak alındığından dolar kuruna bağlı olarak artış göstermiş olup bu artış uygulanacak ameliyat yönteminin fiyatının artmasına da neden olmuştur.

Genellikle göğüs büyütme fiyatları hastanın mevcut durumuna, kullanılacak olan silikon protezin şekline, tipine ya da markasına göre ve aynı zamanda hastanenin ya da işlemi uygulayacak doktorun belirlemiş olduğu fiyat politikasına göre farklılık göstermektedir.

özellikle göğüs büyütme fiyatları üzerinde en büyük etki eden faktör hastada göğüs çarpıklığı bulunup bulunmamasıdır. bu noktada işlem sonrasında dikleştirme işleminin de yapılacak olması göğüs büyütme ameliyatı işleminin fiyatında artışa neden olmaktadır.

Aquafilling dolgu Fiyatları 2022 yılında ameliyatsız meme büyütme yöntemi olması nedeniyle birçok kişi tarafından merak edilmiştir. fiyatları markasına göre değişiklik gösteren bu yöntemde özellikle kullanılan dolgu malzemesinin fiyatı belirleyici faktör olmaktadır.