HAKAN TEYMUR
20 Mart 2023

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak estetiği kulak kepçesi, yani aurikulanın tekrar şekillendirilerek doğal ve estetik hale getirilmesidir. Bu uygulama kulak şeklinden memnun olmayan herkese uygulanabilir. Kişileri rahatsız eden kulak büyüklüğü, kepçe olması gibi patolojiler, farklı otoplastik teknikleriyle doğal ve hastayı memnun eden neticeler sunabilir.

Bu işlemler farklı hasta profillerine gerçekleştirilebilir, ancak öncesinde kişiler muayene edilerek tıbbi öyküleri alınmaktadır. Bunun sonucunda uygun görülürse tedavi planı kişilere özel bir şekilde hazırlanmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak estetiği, genel anestezi ile gerçekleştirilir. Ameliyat süresi ortalama 1-2 saat arasında sürmektedir. Kulak arkasından gerçekleştirilen insizyon ile kulağa verilmek istenen şekil, birtakım sütür teknikleri ile gerçekleştirilir.

Vaka durumuna göre gerekli olursa kıkırdak eksizyonu gerçekleştirilerek, doğal estetiğe sahip bir kulak elde edilmeye çalışılır. Ameliyat tamamlandıktan sonra kulak arkasındaki kesi sütür ile kapatılır. Kulak arkası olması sebebiyle göze çarpmayan, rahatsız etmeyen belli-belirsiz bir iz olabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Kulaklarında şekil bozukluğu olanlar kepçe kulak ameliyatı ile daha estetik bir görünüme kavuşabilirler. Modern tekniklerle hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilen estetik operasyon sonucunda kulaklar, kafa yapısına uygun şekilde tedavi edilir.

Bununla birlikte hastaların kepçe kulak estetiği için uygun olup olmadığı, doktorlar tarafından gerçekleştirilen muayene ardından belirlenmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Son derece kolay estetik operasyonlardan biri olan kepçe kulak ameliyatı kısa sürede ve ağrısız olarak yapılabilmektedir. Ameliyat öncesinde hasta kendini çok fazla yormamaya ve kendini ameliyata hazır hissetmeye özen göstermelidir. Hastalar operasyon hakkında hekimler tarafından bilgilendirilmektedir. Bu süreçte dikkat edilmesi söylenen konulara özen gösterilmeli ve varsa verilen ilaçlar doğru şekilde kullanılmalıdır.

Ameliyat ardından kulağı darbelerden ve enfeksiyon riskinden korumak gerekir. Yine doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçlar varsa, bunlar da söylendiği gibi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca doktorunuzun belirttiği diğer konulara da özen göstermeniz şarttır. Böylece daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Kepçe kulak estetiği alanında uzman olan hekimler tarafından gerçekleştirilirse sonuçlarından memnun kalınabilir.