HAKAN TEYMUR
11 Ocak 2023

Karın Estetiği Nedir, Kimlere Yapılır?

Genellikle bayanlarda ve çoğu zaman da erkeklerde en çok rastlanan durum karın bölgesinde aşırı yağlanma veya ani kilo alın verimine bağlı olarak meydana gelen sarkmalar olmaktadır. Bu noktada karın estetiği nedir, kimlere yapılır? Sorusu da genellikle hem erkekler hem de kadınlar tarafından sıkça merak edilen konular içerisinde yer almaktadır.

Çeşitli faktörlere bağlı olarak karın bölgesinde meydana gelen sarkmalar veya yağlanmalar karın estetiği uygulaması ile ideal vücut ölçülerine sahip olmayı kolaylaştırırken aynı zamanda kişilerin psikolojik olarak da daha iyi hissetmelerine yardımcı olmaktadır.

Genellikle karın bölgesinde aşırı yağlanma bulunan kişilerde kıyafet seçimi sırasında psikolojik olarak bazı olumsuz duygular meydana gelebilmekte veya bu bölgedeki yağlanma çeşitli faktörlerle vücuttan atılmış olsa da meydana gelen derideki elastikiyet kaybı nedeniyle sarkmalar oldukça kötü bir görünüme neden olmaktadır.

Bu durumda da genellikle hastalar karın estetiği uygulamalarına ihtiyaç duymakta ve bu nedenle de estetik ve plastik cerrahi alanında uzmanlık almış olan kişilere başvurmaktadırlar. Bu işlemlerin tamamının mutlaka bu alanda uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmekte olup ilk olarak gerekli muayeneler ve tetkikler yapıldıktan sonra işlemin yapılıp yapılmayacağına ve işlem sürecinin nasıl yürütüleceğine karar verilmesi gerekmektedir.

Karın germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı nedir? Konusu kapsamında tıp literatüründe bu işleme abdominoplasti adı verilmekte olup halk arasında karın germe ameliyatı ismiyle tanınmaktadır. Estetik cerrahi alanında uygulanan operasyonlar içerisinde yer alan bu estetik yöntem sayesinde hem karın hem de göbek estetiği uygulanmakta ve genellikle en etkili yöntemler arasında kabul edilmektedirler.

Bayanlarda genellikle hamilelik süreci sonrasında karın bölgesinde bulunan kaslar ve deride gevşeme meydana geldiğinden eski haline dönmesi oldukça zor olup çoğu zaman tam olarak eski haline gelmesi de mümkün olmamaktadır.

Özellikle hamilelik süreci bayanlarda birçok noktada deformasyona neden olduğu gibi en çok karın bölgesinde deformasyonlara yol açmakta bu da hiç de hoş olmayan görüntülere neden olmaktadır. Hamilelik döneminde ideal alım kilosu olarak belirlenmiş kilodan fazla miktarda kilo almış kişiler veya ikiden fazla doğum yapmış kadınlarda en çok karşılaşılan problemler içerisinde karın bölgesindeki deformasyon görülmektedir.

Hamilelik dönemi sonrasında karın duvarında bulunan yağ dokusunda gevşeme ve duvarda öne doğru gelme gibi durumlar meydana geldiğinden bolluk ve çatlamalar söz konusu olmaktadır. Bu da kadınlar tarafından hiç hoş karşılanmayan bir durum olarak kabul edilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatının ne olduğu kadar bu işlemin nasıl yapıldığı da oldukça önemlidir. Karın germe ameliyatı nasıl yapılır? Sorusu kapsamında özellikle izlenecek yol doktor tarafından yapmış olduğu detaylı muayeneler ve radyolojik görüntüleme teknikleri sayesinde belirlenmektedir.

İşlem sırasında ilk olarak sezaryen izi olarak da bilinen bölgeden yanlara doğru kestiler atılmakta ve bu kesiler göbek deliğine kadar olan bölgede bulunan tüm çatlamış ve sarkık deri alınarak tamamlanmaktadır.

Kesim işlemi bittikten ve bölgedeki fazla derilerin alınmasından sonra göbek deliğinin yukarısında kalan kısım aşağıya doğru gelecek şekilde gerilir ve göbek deliği uygun konuma getirilerek yeniden oluşum söz konusu olmaktadır.

Böylece aslında karın germe hizmeti sıfırdan bir karın oluşturma işlemi olarak da kabul edilmektedir.

Eğer gevşeklik veya sarkıklıkla ile birlikte karın bölgesinde aşırı yağlanma problemi de bulunuyorsa bu durumda fazla yağların alınması için liposuction yöntemi uygulanmakta ve daha sonra karın duvarı zarlarının üzerine konumlandırılan toplayıcı dikişler ile gevşemiş olan deri ve buradaki kaslar sıkılaştırır.

Hem gergin hem de sıkı bir görünüme sahip olan yeni karın bölgesiyle müşteriler genellikle memnuniyet yaşamakta ve aynı zamanda atılan kesilere estetik dikiş uygulaması yapıldığından daha sonra bu bölgede hoş olmayan görüntüler meydana gelmemektedir.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatı ne kadar sürer? Sorusu da özellikle hastalar tarafından en çok merak edilen konular içerisinde yer almaktadır. Genellikle hastalar uzun süren cerrahi işlemlerden dolayı gerginlik yaşadıkları için bu işlemin ne kadar sürede tamamlanacağını da merak etmektedirler.

Total abdominal plastikte veya tam karın germe ameliyatı genellikle 3 veya 3,5 saat kadar sürmekte olup geniş karın bölgesine sahip olan kişilerde ise bu süre 4 saate kadar uzayabilmektedir.

Mini karın germe ameliyatı ise genel bir ameliyat olmaması nedeniyle genellikle 1 veya 1,5 içerisinde tamamlanan bir işlem olmaktadır.

Buradan da anlaşıldığı üzere karın germe ameliyatları hastaya bağlı olarak değişebildiği gibi aynı zamanda uygulanacak ameliyat yöntemine göre de değişiklik görülmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Karın germe ameliyatı öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Özellikle karın germe ameliyatı sonrasındaki iyileşme süreci tamamen hastaya bağlı olarak gelişme göstermektedir.

Özellikle karın germe ameliyatı sonrası hastalar bir veya 2 gün kadar hastanede müşahade altında tutulduktan sonra taburcu edilmekte ve taburcu edildikten sonra özel korse giyerek yaklaşık olarak bir ay kadar korse kullanımına devam etmektedir. Korsenin tam olarak kullanılmasının nedeni hem bölgedeki dikişlerin zarar görmemesi hem de karın bölgesine istenilen formun şekil almasıdır.

Ameliyat sonrasından sonra 3 veya 4 saat gibi bir süreç geçtikten itibaren ayağa kalkarak birinin yardımı ile yürümek mümkün olup ertesi gün ise herhangi bir destek almadan yavaş yavaş yürümeye başlamak mümkündür.

Genellikle işlem sonrası dikişler nedeniyle bir süre hasta ağrı yaşasa da genellikle doktor tarafından verilen ve önerilen dozda kullanılması gereken ağrı kesiciler sayesinde ağrılar önemli ölçüde hafifletilmektedir.

Ameliyattan sonra 2 veya 3 gün kadar banyo yapılması kesinlikle önerilmekte olup bugün tamamlandıktan sonra banyo yapılması mümkün olmaktadır. İşlem sonrasında ilk bir hafta dikişler tam olarak kaynadığı için hapşırma, öksürme veya ıkınma gibi eylemler sırasında ağrı veya yanma hissi meydana gelebileceği gibi şiddetli durumlarda dişlerin zarar görmesi de söz konusu olmaktadır.

Hastaların rutin hayatına ve günlük işlerine dönebilmesi ise genellikle 7 ila 10 haftalık bir iyileşme sürecinden sonra gerçekleştirilmektedir.

Ancak mini karın germe ameliyatı gerçekleştirmiş olan hastaların genellikle rutin hayatlarına dönmeleri 4 gün kadar bir süre sonra mümkün olmaktadır.

Karın Germe ameliyatı olanların yorumları genellikle işlemin uygulandığı merkezde veya doktora bağlı olarak değişiklik göstermekte olup memnun olmayan kişiler yanı sıra önemli ölçüde memnuniyet durumu da söz konusu olmaktadır. Karın germe ameliyatı olup pişman olanlar genellikle bu alanda uzman bir doktor ile çalışmadıkları için veya işlem sonrasında dikkat etmesi gereken hususlara dikkat etmediğinden dolayı hedeflediği sonuca ulaşmayabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı fiyatları tam karın germe ameliyatı ve mini karın germe ameliyatı durumuna göre değişiklik göstermekte olup işlemin uygulanacağı il, ilçe veya semte bağlı olarak ya da işlemin gerçekleştirileceği kuruma veya doktorun belirlemiş olduğu fiyat politikasına bağlı olarak da değişiklik söz konusu olmaktadır.

Bu nedenle işlem öncesinde mutlaka fiyat araştırması yaptıktan sonra işleme geçilmesi gerekmekte olup aynı zamanda doktor ihtiyaç duyulan tüm işlemleri belirledikten sonra net bir fiyata almak mümkün olmaktadır.