HAKAN TEYMUR
3 Ocak 2023

Göz Kapağı Estetiği Nedir, Göz Kapağı Estetik Türleri Nelerdir?

Estetik hemen hemen bir yaştan sonra hem erkekler hem de bayanlar tarafından en çok tercih edilen estetik ameliyatlar arasında yer almaktadır. Gözkapağı estetiği nedir, göz kapağı estetik türleri nelerdir? Soruları özellikle ilerleyen yaşlarda bayanlar tarafından sık sık araştırılan konular içerisinde yer almaktadır.

Güzel olmak ve genç görünmek her yaştaki bayana ait bir hayal olup genç ve güzel görünmek için sağlık alanında uygulanan çeşitli yöntemler tercih edilmektedir.

Özellikle ilerleyen yaşlarda göz kapağında sarkmalar veya düşmeler görülebilmekte ya da gözaltında torbalanma, ciltte bol ulaşma, gevşeme, renk değişikliği veya gözlerin yan tarafında kaz ayağı adı verilen kırışıklıklar söz konusu olmaktadır.

Genellikle düzensiz uyku, hava kirliliği, makyajın temizlenmemesi, güneş ışınlarına fazla miktarda maruz kalma, aşırı sigara veya alkol kullanımı gibi faktörler çoğu zaman yüz bölgesinde yaşlanma belirtilerine neden olan faktörler olmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği tıbbi literatürde blefaroplasti adıyla da bilinmektedir. Bu estetik işlemi hem alt hem de üst göz kapaklarına uygulanarak göz çevresinde bulunan dokular girilmekte ve böylece sarkmış derinin ve fazla dokunun çıkarılması işlemiyle estetik uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Gözkapağı estetiği, estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilmekte olan bir işlem olup mutlaka işlem öncesinde bu alanda tecrübesi bulunan ve bu alana özgü eğitim almış doktorlar ile görüşme sağlanıp hastanın tam olarak muayenesinin yapılması sonrası karar verilmesi gereken bir işlemdir.

Genellikle ilerleyen yaşlarda vücutta kolajen üretimi hızla azalmakta bu nedenle de cilt elastik yapısını kaybetmektedir. Bu kayıp ciltte zamanla sarkmalara ve birtakım bozukluklara neden olmaktadır. Genellikle vücutta ilk yaşlanma belirtileri göz çevresinde ve göz kapaklarında görülmeye başlanıp en sık rastlanan alt ve üst göz kapaklarında yaşlanma belirtileri şöyledir;

 • Yorgun yüz ifadesi
 • Göz kapağı cildinde kırışıklık ve sarkmalar
 • Göz altlarında torbalanma ve renk değişimi
 • Göz kenarlarında kaz ayağı çizgileri
 • Üst göz kapağı düşüklüğü

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği ameliyatı cerrahi bir işlem olduğundan işlem öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlara mutlaka önem verilmesi gerekmektedir. İlk olarak işlem sırasında üst göz kapağı ya da göz kapağı düşüklüğü ameliyatı yaparken fazla deri ve kas dokusu alınmaktadır.

Bu işlem için gözkapağı katlanma çizgisine kesi işlemi yapılarak ameliyat izinin görülmesi de böylece saklanmış olur.

Gözaltı torbaları veya gözaltı kırışıklıkları gibi alt göz kapağı problemlerinde ise alt göz kapağı estetiği yani at blefaroplasti işlemi uygulanmaktadır. Bu işlemde ise kirpiklerin 1,5 mm altına kesin atılmakta ve bu işlem ile alt göz kapağı düzeltilmektedir. Eğer deformasyonun türü yağ torbaları nedeniyle ortaya çıkmışsa bu durumda yağ torbaları dışarıya çıkartılarak fıtıklaşma noktalarına sıkılaştırma işlemi uygulanmaktadır. Torbalanma nedeniyle genişleyen ve sarkan deri gerginleştirilir veya burada yer alan dokular yanağın üst bölgesine doğru dağıtılır.

Göz Kapağı Estetik Türleri Nelerdir?

Göz kapağı estetiği özellikle teknolojide hızla artan gelişme ve değişme sonrasında çeşitli yöntemler ile uygulanmaya başlanmıştır.

Özellikle bu yöntemler içerisinde klasik yöntem olarak da kabul edilen ameliyatlı göz estetiği bazı durumlarda hastalara uygulanması uygun olmayan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda ise diğer göz kapağı estetik türleri uygulanarak işlem gerçekleştirilmektedir.  Göz bölgesinde uygulanan estetik yöntemleri şöyledir;

 • Alt Göz Kapak
 • Üst Göz Kapak
 • Alt ve Üst Göz Kapak
 • Gözaltı Yağ Enjeksiyonları
 • Kaş Kaldırma
 • Badem Göz Estetiği

Bu yöntemler temelde göz çevresinin yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırılmak için uygulansa da uygulanan yöntemler ve yöntem sırasında kullanılan ekipmanlar farklılık göstermektedir.

Gözkapağı Estetiği Öncesi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gözkapağı estetiği öncesi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar içerisinde özellikle ameliyat öncesi hastanın mutlaka estetik cerrahi alanında bir doktor ile görüşme sağlaması ve doktorun bazı tetkikler ve yapmış olduğu fiziki muayene sonucunda işlemin yapılıp yapılmayacağına karar vermesi gerekmektedir.

İşlemin yapılmasına karar verilmesinden sonra ise mutlaka işlemi gerçekleştirecek doktora ve anestezi uzmanına kişinin kullanmış olduğu ilaçlar ve genel olarak sağlık durumuyla alakalı tüm detayları vermesi gerekmektedir.

Ameliyat sürecinde kanın durmaması veya fazla kan kaybı gibi bir durum yaşanmaması için mutlaka hastanın kan sulandırıcı ilaç kullanımı yapıyorsa veya kan sulandırıcı etkisi bulunan aspirin, bitki çayı veya balık yağı gibi ürünler kullanıyorsa mutlaka işlem öncesinden en az bir hafta önce bunların kullanımına ara verilmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda cerrahi operasyonların tümünü uygulandığı üzere bul operasyonda da hastaların sigara veya alkol kullanımı yapıyorlarsa ameliyattan önce mutlaka 2 hafta kala bunların kullanımına ara verilmesi gerekmektedir. Böylece ameliyat sonrası süreçte iyileşme süreci çok daha hızlı olarak kişinin rutin hayatına dönmesi de kolay olmaktadır.

Özellikle göz kapağı estetiği sonrası göz kapağı estetiği yaptıranların yorumları doktora ve işlemin yapılan merkeze bağlı olarak değişiklik göstermekte olup memnuniyet oranı çok yüksek olsa da istedikleri sonuca ulaşamayan bazı kişilerin işlemi beğenmediklerini de görmek mümkündür. Bu nedenle işlem öncesinde mutlaka en iyi sonucu alacağınıza inandığınız doktor ile çalışmanız önerilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatsız

Ameliyatsız göz kapağı estetiği plexr olarak da adlandırılmakta olan bir işlem olup herhangi bir şekilde cerrahi operasyon uygulanmadığından yani kesi işlemi gerçekleştirildiğinden işlem sonrasında da iz kalma olasılığı olmamaktadır.

Bu yöntemi genellikle cerrahi işleme ihtiyaç duymadan yani daha genç yaşlarda göz estetiği uygulamak isteyen kişiler tarafından tercih edilirken aynı zamanda göz estetiği ameliyatı gerçekleştirebilecek sağlık durumunda olmayan kişiler tarafından da tercih edilmektedir. İşlem sırasında kullanılan cihaza plexr adı verilmekte olup işlemde ismini kullanılan bu cihazdan almaktadır.

Gözkapağı estetiği ameliyatsız şekilde de bu yöntem sayesinde gerçekleştirilerek göz çevresinde yaşanan sarkma ve bazı deri problemleri ortadan kaldırılmaktadır.

İşlem lazerle göz kapağı estetiği olarak da bilinmekte olup özellikle lazerle göz kapağı estetiği yaptıranların yorumları incelendiğinde işlemden oldukça memnun oldukları görülmektedir. Ancak ileri düzeyde göz kapağı sarkması veya gözaltı torbalanma ası yaşayan kişilerin bu işlemi yaptırdıktan sonra en ideal görünüme ulaşmaları mümkün olmadığından memnuniyet oranı da böylelikle düşmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

Göz kapağı estetiği fiyatları cerrahi yöntemler ve cerrahi olmayan yöntemler için farklılık göstermektedir. Göz kapağı ameliyatları fiyatları 2022 yılında özellikle işlem sırasında uygulanan ürünlerin kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterebildiği gibi aynı zamanda işlemi yapacak olan doktorun veya işlemin gerçekleştirileceği merkezin belirlemiş olduğu fiyat politikası da belirleyici rol oynamaktadır.

Aynı zamanda genel olarak göz kapağı estetiği fiyatları il, ilçe ve semtlere göre değişiklik gösterebilmekte olup mutlaka işlemin yapılacağı merkez ile görüşme sağlayarak doktorun yaptığı muayene sonrasında fiyat almanız çok daha doğru olmaktadır.

Lazerle göz kapağı estetiği fiyatları ise lazer cihaz kullanılarak yapılan bir işlem olduğundan biraz daha maliyetli olmakta ancak ameliyat sonrasında herhangi bir iz problemi söz konusu olmadığından genellikle daha çok tercih edilmektedir.