HAKAN TEYMUR
3 Mayıs 2023

Genital Bölge Beyazlatma Yöntemleri

Genital bölge beyazlatma yöntemleri oldukça geniş bir konudur. Evde yapabilecek yöntemler bu kapsamda oldukça geniştir. Bunlardan bazıları şöyledir:

  1. Aloe Vera Jel. Vajina bölgesinde oluşan kararmalara karşı kullanılır. Aloe Vera ortadan ikiye bölünür ve içinde mevcut jel bikini bölgesine sürülüp biraz beklenir ve ardından durulanır.
  2. Limon masajı. Vajina bölgesinde oluşan kararmalara karşı bir diğer yöntemdir. Lekeler üzerine birkaç damla limon damlatılmakta, ardından da masaj uygulanmaktadır. Tamamen kuruyunca su ile durulanır. 2-3günde tekrar edilir.
  3. Elma suyu masajı. Yarım elma rendelendikten sonra, suyu kararma bölgesine sürülür. İşlem haftada 2 kere uygulanır.
  4. Zeytinyağı masajı. Vajina bölgesinde oluşan kararmalarda birkaç damla zeytinyağı ile masaj yapılabilir.

Genital bölge beyazlatma yöntemleri genel hatları ile bu şekildedir. Ancak alerjiniz ya da hassasiyetiniz olan bir maddenin uygulanmamasına özen gösterilmelidir. Aynı şekilde tahriş ya da yara gözlemlenmesi halinde de uygulanmamalıdır.

Genital Bölge Beyazlatma Yöntemleri

Genital Bölge Beyazlatma Yöntemleri

Genital Bölge Beyazlatma Neden Yapılır?

Genita bölge beyazlatma sıklıkla estetik sebeplerden dolayı istenir. Bu durumlar farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Yıllar içerisinde bölgede kararma, koyulaşma meydana gelebilir. Hamilelik ve hormonal nedenler de bu durumlara yol açabilir.

Bunların yanı sıra tüy dökücü kremler, lazer epilasyon, ağda kullanımı da bu tür sorunlara yol açabilir. Yaşlanma da genital bölge rengini etkiler. Aşırı kilo ve dar giysilere bağlı tahriş de bu sonuçlara yol açabilir.

Bu bakımdan genital bölge kararması farklı sebeplere dayanır.

Genital Bölge Beyazlatma Yöntemleri

Genital Bölge Beyazlatma Yöntemleri

Genital Bölge Beyazlatma Tedavisi

Evde uygulanabilecek genital bölge beyazlatma yöntemleri dışında, estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılan işlemler de vardır. Lazer ile genital bölge karmasına yönelik renk açma işlemi gerçekleştirilir.

Çok kısa sürede yapılmakta olan işlem ağrısız, acısız ve pratik bir yapıya sahiptir. Koyulaşmaya yol açan melanin pigmenti hücreleri yok edilmekte, bunların kaybolmasıyla genital bölge kararması da ortadan kalkmaktadır.

İşlem genellikle 15-20 dakika arası sürmektedir. Öncesinde lokal anestezik etkili krem kullanılmaktadır. İşlem ardında kişilerin hijyene önem vermesi, genital bölgenin kuru tutulması ve iç çamaşırlarının pamuklu olmasına özen gösterilmelidir.