HAKAN TEYMUR
14 Nisan 2023

Erkeklerde Meme Büyüklüğü ve Tedavisi

Erkeklerde meme büyülüğü nasıl tedavi edilir? Bu durum aynı zamanda Jinekomasti olarak da adlandırılır. Jinekomasti, östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliğinden meydana gelen erkek ya da erkeklerde meme bezi dokusu miktarında gözlemlenen yükselmedir. Jinekomasti bir ya da her iki memeyi etkileyebilir. Bu her zaman eşit olmayan şekilde gözlemlenebilir.

Yeni doğanlar, ergenlik çağındaki erkek çocuklar ve yaşlı erkekler hormon seviyelerindeki normal değişikliklerin bir sonucu olarak jinekomasti gelişebilir. Bunun yanı sıra farklı nedenleri de yine yer almaktadır.  Belirtileri şişmiş meme dokusu, ağrı ve göğüslerde hassasiyet şeklinde olabilir.

Erkeklerde Meme Büyüklüğü Neden Meydana Gelir?

Erkeklerde meme büyüklüğü farklı sağlık durumlarının, hormon dengesini etkilemesiyle de meydana gelebilir. Bunlar genel anlamda şunları içerisine alır:

  1. Klinefelter sendromu veya hipofiz yetmezliği gibi testosteron üretimini düşüren durumlar jinekomasti ile ilişkilendirilebilir.
  2. YaşlanmaYaşlanma ile meydana gelen hormon değişiklikleri, özellikle fazla kilolu erkeklerde jinekomastiye neden olabilir.
  3. Hipertioidizm durumunda, tiroid bezi çok oranda tiroksin hormonu üretir.
  4. Böbrek yetmezliği.Diyaliz tedavisi gören kişilerin yaklaşık yarısında hormonal değişiklikler nedeniyle jinekomasti görülür.
  5. Karaciğer yetmezliği ve siroz.Karaciğer sorunları ve siroz ilaçları ile ilgili hormon seviyelerindeki değişiklikler jinekomasti ile ilişkilidir.

Bunların yanı sıra yetersiz beslenme de vardır. Vücudunuz yeterli beslenmeden mahrum kaldığında, östrojen seviyeleri aynı kalırken testosteron seviyeleri düşer ve hormonal dengesizliğe neden olur. Böylece erkeklerde meme büyüklüğü çıkabilir. Dolayıyla farklı sebeplerden ötürü gözlemlenebilir.

Erkeklerde Meme Büyüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerde meme büyüklüğü farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Dolayısıyla tedavi yöntemleri farklılık gösterir. Büyüme yağ dokusunun fazlalığından kaynaklanıyorsa liposuction gerçekleştirilebilir. Bunun dışında farklı yöntemler de kişilerin durumuna göre uygulanır.

Ameliyat ardından hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar da vardır. Ayrıca doktorunuz tarafından süreç içerisinde bir takım ilaçlar da size reçete edilebilir. Tüm bunların kişiler tarafından doğru ve belirtildiği gibi kullanılması gerekir.

Bu bakımdan erkeklerde meme büyüklüğü tedavisi kişiler muayene edilip, tıbbi öyküsü alındıktan sonra soruna göre farklılık göstermektedir. Hastadan hastaya uygulamalar değişiklik arz eder.