HAKAN TEYMUR
29 Ağustos 2022

Burun estetiğinde simülasyon ve tekniğin önemi?

Estetik ameliyatlar keyfi işlemlerdir. Hastanın estetik algısı doktorun algısından veya diğer insanların algısından çok farklı olabilir. Bu tartışmaya açık bir konu da değildir. Zevkler ve renkler tartışılmaz.

Ayrıca hastaların kalkık, belirgin, hokka, doğal gibi tabirler ile doktorlarına anlatmak istedikleri görüntü de çok farklı anlamlara gidebilir. Bir hastanın kendi için düşündüğü burun şekli tam olarak ortaya çıksa bile bu yüzünün geriye kalan kısımları ile uyumunu daha sonradan farkedip mutsuz olabilir.

Tüm bu nedenlerle hastanın beklentisi objektif olarak değerlendirilerek bunun yüzün tamamı ile uyumu hastaya bir görsel üzerinde anlatılmalıdır. Simülasyon bu nedenlerle benim için rinoplasti ameliyatları için hayati öneme sahiptir.

Simülasyon hastanın kendi resmi üzerinde yapılan değişiklikler ile elde edilmesi muhtemel sonuçların hastanın da göreceği ve fikir yürüteceği şekilde yapılması işlemidir. Ayrıca yapılan simülasyondaki burun görüntüsü anatomik olarak kabul edilebilir bir yapıya sahip olmalıdır.

Yapılan değişiklikler resim üzerinde yapılır. Bu sonucun yüzde yüz öngörüldüğü şekilde olacağı garantisi yoktur. Ancak çok ciddi farklılıklar ve varsa fikir ayrılıkları ortadan kaldırılmış olur.

Hastaya bir simülasyon yapılırken fotoğraf üzerinde yapılan değişimlerin yapılabilecek ameliyat ile uyumlu olması gerekir. Doktor hem kendi tekniğine hem de hastanın burun anatomisine ve doku kalitesine uygun bir simülasyon yapmalıdır. Her simülasyon her hastada aynı şekilde yapılmamalıdır. Ayrıca hastayı görmeden sadece fotoğraf üzerinden simülasyon yapmak da yanlış sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Simülasyonun ameliyata uygun şekilde yapıldığı kadar ameliyatın da simülasyona uygun şekilde yapılması önemlidir. Simülasyona uygun sonuç elde etmek için her doktorun kendine özgü yöntemleri vardır. Yıllarca buna önem vermiş biri olarak ben de kendimce bazı yöntemler kullanıyorum. Hastalarımın mutlu olması benim en büyük başarımdır. Bu nedenle onlar için onlar için elimden gelenin en iyisini en uygun şekilde yapmaya gayret ediyorum.