HAKAN TEYMUR
29 Ağustos 2022

Abdominoplasti hakkında en çok sorulan sorular?

Karın germe ameliyatı vücut görünümünü daha sağlıklı ve daha güzel göstermeye yarayan bir estetik ameliyattır. Karın germe sırasında neredeyse tüm diğer germe ameliyatlarında olduğu gibi amaç deri altındaki dokuların şeklinin ve gerginliğinin uygun bir hale getirilmesidir.

Deri altındaki yağ dokular örtücü görevi vardır. Bu dokuların taşıma kapasitesi çok olmadığından karın duvarı genişlemelerine genellikle genişleyerek ve sarkarak tepki verir.

Karın germe ameliyatı ile ilgili karşımıza en sık çıkan soru: bu ameliyat bana uygun mu? Sorusudur.

Karın germe kimlere uygundur:

Karın germe aşırı kilo almış karnı sarkmış daha sonrasında bu kiloları vermesine rağmen karnı istediği gibi toplamamış hastalar için uygundur. Altını çiziyorum “kiloları vermesine rağmen”. Demek ki belli bir kilonun üzerinde   bu ameliyatları yapmak uygun değildir. Bu ameliyat yapılamayacağı için değil. Ameliyatın istenilen sonucu vermeyeceğindendir. Sonuçta karın gerginliğini artıran kilo faktörü ortadan kalkmamıştır. Karın duvarını istenildiği gibi germek bu nedenle her zaman mümkün olmaz. Ayrıca deri altı yağ dokusu kalın kilo vermemiş hastalarda karın duvarı gerildiği zaman bu kalın doku alttaki şekillendirilmiş karın duvarını uygun şekilde göstermeyecek ve hasta bundan çok memnun kalmayacaktır.

Peki biz bu hastalar için hiçbir şey yapamaz mıyız?

Bu hastalara yardımcı olabiliyoruz. Öncelikle hastalara bu durumu anlatıp liposuction yani yağ aldırma ameliyatı ile karın derisini mümkün olduğunca inceltiyoruz. Hastanın karın germe ameliyatını bundan sonra yapıyoruz. Karın derisi çok kalın ve alınacak olan yağ miktarı çok fazla ise hastaların her iki ameliyatı aynı anda olmasını önermiyoruz. Çok fazla liposuction yapılan hastalarda aynı anda karın germe ameliyatı yapılması problemlere neden olabileceğinden bu iki ameliyat arasında en az 3 tercihen 6 ay ay beklemeyi öneriyoruz.

Spor yaparak bu karın toplar mı?

Deri spor yaparak toplayan bir doku değildir. Spor yaparak kasların hacmi ve duruşları daha iyi hale gelir ancak deri maalesef toparlamaz. Derinin toplaması iki şekilde mümkündür. Deriye alttan baskı yapan faktörler azaldığında, örneğin yağ doku inceldiğinde, deri elastikiyetini kaybetmemişse toparlayabilir. Deri elastikiyeti yaş ve aşırı kilo alıp verme durumları nedeniyle bozulduysa kilo vermeye rağmen toparlaması istenildiği gibi olmayabilir. Derinin sıkılaşmasının bir diğer yolu bazı teknolojilerden faydalanmaktan geçiyor. Günümüzde lazer, ultrasound ve plazma enerjisi gibi bazı yöntemlerin uygun hastalarda liposuction sırasında kullanılması deri sıkılığını artırabilen diğer uygulamalardır.